wtorek, 18 grudzień 2018, Imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji

Warsztaty językowe Euroweek

W dniach 10 – 14 listopada uczniowie  klas 7 oraz 2 i 3 gimnazjum wzięli udział w projekcie Euroweek, organizowanym przez Fundację Euroweek oraz Stowarzyszenie Euroweek Szkoła Liderów.  Był to obóz językowo-szkoleniowy, którego celem było rozwinięcie u młodzieży umiejętności takich jak: przewodzenie, autoprezentacja oraz praca w zespole. Wraz z opiekunami: P. Ewą Kulpa, P. Marią Widz, P. Danielem Wołoszynem oraz P. Ewą Chmiel udaliśmy się do malowniczej górskiej miejscowości na ziemi kłodzkiej - Lądka Zdroju. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim, prowadzone były przez wolontariuszy, którzy pochodzili między innymi z Ukrainy, Filipin, Francji, Gruzji, Indonezji i Peru. Projekt składał się z pięciu bloków tematycznych, czyli z pracy w grupie, kierowania, liderstwa, kultur świata, oraz europejskich stosunków międzynarodowych.

Pierwszego dnia mieliśmy okazję zobaczyć zoo we Wrocławiu oraz Afrykarium - jedyne w Polsce oceanarium przedstawiające 5 ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Następnie udaliśmy się do miejsca zakwaterowania, gdzie przywitano nas kolacją, poznaliśmy wolontariuszy oraz odbyło się uroczyste rozpoczęcie projektu.   Drugiego dnia odbywały się zajęcia. Po śniadaniu wzięliśmy udział w energizerze, który miał za zadanie rozruszać nas fizycznie. Potem uczestniczyliśmy w  zajęciach w formie interaktywnych warsztatów, gier i praktycznych ćwiczeń, polegających na poznawaniu kultury innych państw i prezentacjach tematycznych. Po kolacji  miała miejsce dyskoteka. Trzeciego dnia pojechaliśmy do stolicy Czech - Pragi. Zwiedziliśmy takie miejsca jak: most Karola, katedrę św. Wita, zamek na Hradczanach, a także mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty na Zamku Praskim. Następnego dnia również doskonaliliśmy nasze umiejętności konwersacji w języku angielskim. Ciekawym zajęciem była debata, podczas której zostaliśmy podzieleni na grupy i każda z grup miała za zadanie przedstawić  argumenty za lub przeciw na temat wskazany przez szkoleniowca.   A tematy wcale nie były łatwe, np. jedni wskazywali pozytywne strony przetrzymywania zwierząt w zoo, czy pozytywne strony zamieszkiwania w Polsce,  zaś inni musieli  wskazywać argumenty przeciwne. Po kolacji otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia. Ostatniego  dnia  odwiedziliśmy jeszcze kopalnię złota, a w godzinach wieczornych pełni wrażeń wróciliśmy do Janowa Lubelskiego.

Udział w tym projekcie pozwolił nam podnieść  umiejętność komunikacji w języku angielskim, a uśmiech na  twarzach uczestników  i aktywność na zajęciach to najlepszy dowód naszego zadowolenia. Spotkania z wolontariuszami były fantastyczne i na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Z niecierpliwością czekamy na następny taki wyjazd.

Anna Łupina, kl. VII b