Pogoda w Janowie

piątek, 14 grudzień 2018, Imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

W Janowie Lubelskim otwarto Muzeum Fotografii

Pierwsze w kraju prywatne Muzeum Fotografii zorganizował Antoni Florczak w dawnym studiu fotograficznym przy ulicy Zamoyskiego 20. Uroczyste otwarcie miało miejsce 11 kwietnia br. Ekspozycja licząca ponad 200 eksponatów - aparaty fotograficzne, lampy błyskowe, światłomierze, kamery, projektory filmowe, negatywy, zdjęcia fachowe czasopisma - jest imponująca. Pan Antoni eksponaty zbierał od najmłodszych lat. Z wykształcenia inżynier przez kilka lat uczył w szkole podstawowej, jak się okazuje było to tylko epizod w życiu. Pasja i zamiłowanie do fotografii zafascynowały i ukierunkowały życie. Oglądając aparaty z końca XIX wieku czuje się tchnienie historii. Jak tu nie podziwiać wielkich aparatów jak z kowbojskich filmów, po maleńkie wielkości pudełka zapałek podobno używana przez wywiady. Każdy eksponat posiada opis, ale tylko pasjonaci maja rozeznanie w labiryncie nazw aparatów, marek, rodzajów, sposobów obsługi, jednak każdy po zwiedzeniu coś nuczy się zapamięta przeżyje.

Pan Tolek, znany jest także pod takim imieniem, mówi:, „Jako fotograf- zauważam również- konieczność edukowania posiadaczy aparatów- amatorów, zapoznając ich i z zasadami właściwej ekspozycji, technikami fotografowania, podnosząc umiejętności wykorzystania posiadanego, drogiego sprzętu. Stąd pomysł na warsztaty fotograficzne skierowane dla młodzieży i dla dorosłych. Zajęcia w otoczeniu aparatów z końca XIX wieku, starych zdjęć pozwolą spojrzeć inaczej na fotografię i na cel towarzyszący zawsze ludzkości- chęć zarejestrowania własnego życia, ludzi otaczających, elementów kultury i bogactwa regionalnego To nie jest tak, że jakiś tam Florczak w Janowie zrobi sobie muzeum, bo się mu zachciało – wyjaśnia Tolek – W moim przypadku najważniejszy jest regulamin, uzgodniony z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego. On mówi, co muszę, i co mogę robić, jakie mam prawa, jakie obowiązki. I pod tym podpisuje się pan minister Zdrojewski.

W swojej pasji Tolek ma wielkie wsparcie od swojej żony. A pani Iwona nie zaprzecza. Bo, w czym jak, w czym, ale w sprawach fotografii są też zgodni jak mało, kto. Wspiera go od samego początku niekończącej się przygody z fotografią, czyli – będzie niedługo – od 30 lat.

Podczas spotkania miał miejsce także wernisaż wystawy fotografii Pana Ryszarda Zbigniewa Karczmarskiego.

Jak poinformował nas Pan Antoni, już niebawem, bowiem 17 maja br. podczas „Nocy Muzeów”, będzie możliwość zwiedzenia Muzeum Fotografii.

Tekst; Jan Machulak, foto: Dorota Kozdra

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www