poniedziałek, 26 sierpień 2019, Imieniny: Marii, Natalii, Sandry

Pogoda w Janowie

W ferie do lasu

W tym roku uczniowie z województwa lubelskiego muszą długo czekać na wymarzony zimowy odpoczynek. Dla tych, którzy nie wyjeżdżają i zastanawiają się, jak spędzić wolny czas przygotowaliśmy specjalną propozycję - spotkania z leśnikiem w ramach akcji „Ferie w lesie”.

Zimowy czas to idealna pora na obserwacje zwierząt, szczególnie ptaków. Dlatego podczas zajęć dzieci będą uczyły się rozpoznawać gatunki, jakie można spotkać w Lasach Janowskich. Jednym z punktów przewodnich naszych spotkań będzie także zimowe dokarmianie zwierząt. Wspólnie przygotujemy „ptasie pyzy”- przysmaki z ziaren i smalcu, które potem rozwiesimy w najbliższej okolicy.

W trakcie zimowych spacerów poszukamy śladów obecności mieszkańców lasu, upieczemy też kiełbaski przy ognisku. Chcemy, żeby najmłodsi mieli okazję nie tylko dobrze się bawić, ale i wiele dowiedzieć o otaczającej nas przyrodzie i pracy leśników.

Zainteresowanych udziałem w zorganizowanych zajęciach prosimy o wcześniejszy kontakt z Małgorzatą Szkutnik - specjalistą ds. edukacji, tel. 694 497 359. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 lutego 2019r. w godzinach pracy nadleśnictwa.

Chociaż akcja „Ferie w lesie” jest adresowana głównie dla dzieci i młodzieży, do odwiedzin w naszym Ośrodku Edukacji Ekologicznej zapraszamy wszystkich, także całe rodziny.  

Tym, którzy zdecydują się  spędzić czas na indywidualnych spacerach po Lasach Janowskich podpowiadamy, jak przygotować się na zimową wyprawę do lasu aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i wrócić do domu z uśmiechem na twarzy.
Pamiętajmy przede wszystkim o odpowiednim ubiorze „na cebulkę” i założeniu nieprzemakalnych butów. Warto zabrać ze sobą coś do jedzenia, ciepły napój w termosie (np. herbatę z sokiem malinowym, rosół lub barszcz) oraz zapałki/zapalniczkę do rozpalenia ogniska. Pamiętajcie o naładowaniu telefonu - dla pewności można spakować jeszcze powerbank.

Nie zaszkodzi dowiedzieć się jak mogą pomóc słupki oddziałowe w odnajdywaniu drogi powrotnej. Film na ten temat odnajdziecie na leśnym kanale Echa Leśne Tv: https://youtu.be/_vf7KjZtfRY.

No i jeszcze jedno: warto zapisać kontakt do leśników ze straży leśnej naszego Nadleśnictwa lub leśniczego, do którego leśnictwa  zamierzacie się wybrać. 

Materiały do pobrania

     Udanego, bezpiecznego wypoczynku w lesie

Nadleśnictwo Janów Lubelski

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www