Pogoda w Janowie

czwartek, 18 październik 2018, Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w służbie potrzebującym

     Okres przedświąteczny jest bogaty w różnego rodzaju akcje charytatywne. Społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim zawsze mocno angażuje się w działania społeczne. W ostatnim czasie byliśmy obecni w wielu miejscach, niosąc radość najmniejszym i wiarę w lepsze jutro rodzinom w potrzebie, jak również osobom starszym, chorym i samotnym.

          26 listopada w ACK UMCS Chatka Żaka w Lublinie odbyła się już czwarta edycja projektu Pozytywna Energia, prowadzonego przez Fundację Praca Moc Energia. Środki pozyskane na koncercie wspomogą rehabilitację małoletniego Krzysia, który walczy z rzadką chorobą genetyczną, jaką jest Zespół Alstroma. Wśród pomocników i wolontariuszy wydarzenia znaleźli się uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariusza „Amicus” w Zespole Szkół Technicznych w osobach: Natalia Rycerz - uczennica klasy II Technikum Ekonomicznego, Weronika Kot - uczennica klasy II Technikum Usług Fryzjerskich, Dawid Szatan - uczeń klasy II Technikum Ekonomicznego oraz Jacek Szwedo - uczeń klasy II Technikum Informatycznego. Na aukcję charytatywną podczas koncertu został przekazany przez Pana Mariusza Wielebę - Dyrektora Szkoły oraz przez Pana Edwarda Białka - Kierownika Warsztatów Szkolnych, parasolnik wykonany przez naszych uczniów i nauczycieli.

          W dzień celebrowania dnia Świętego Mikołaja, czyli 6 grudnia, grupa wychowanków naszego Internatu wraz ze swoimi wychowawcami w osobach: Pani Monika Majkowska-Nizioł oraz Pani Anna Szmidt odwiedziła podopiecznych z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Promyk” w Janowie Lubelskim. W tym roku dzieci pisały listy do Świętego Mikołaja i tak stworzoną korespondencję nasze wychowanki przekazały błyskawiczną pocztą do krainy Świętego Mikołaja. Życzenia dzieci zostały spełnione, a my wraz z całą grupą wolontariuszy czujemy się spełnieni, że nasza misja specjalna na ten wyjątkowy dzień w roku została z sukcesem zakończona.

          7 grudnia delegacja wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Amicus” z naszej szkoły wraz ze swoim opiekunem - Panią Anną Szmidt, wybrała się z mikołajkową wizytą do podopiecznych oddziału dziecięcego w janowskim szpitalu. Dzieci widząc Świętego Mikołaja z paczkami i mnóstwem słodyczy, przechodziły w stan od uśmiechu do pełnej powagi. Z najmłodszymi dziećmi na oddziale byli rodzice i ich Święty Mikołaj również poczęstował słodką niespodzianką. W naszej szkole od połowy listopada zbierane były przybory szkolne, zabawki oraz pieniążki na zakup słodkich niespodzianek. Za akcję odpowiadały Panie: Ewa Grodecka i Anna Szmidt.

          W dniach 09.12-10.12 trwał weekend cudów w ramach ogólnopolskiego projektu Szlachetna Paczka. Po raz IX ta niezwykła akcja zostawiła swój bezcenny ślad w Rejonie Janów Lubelski i powiat janowski, podczas której 30 rodzin z naszego powiatu otrzymało mądrą i szlachetną pomoc. Grono pedagogiczne w Zespole Szkół Technicznych po raz dziewiąty przygotowało paczkę dla rodziny w potrzebie, a wolontariuszem pełnoprawnym tej rodziny była nasza uczennica Katarzyna Sajdak z klasy III Technikum Usług Fryzjerskich. Wolontariuszem wspomagającym była Honorata Piotrowska również z tej klasy. Nauczyciele wraz z Dyrekcją Szkoły, Panią Kierownik Internatu oraz Panem Kierownikiem Warsztatów Szkolnych stanęli na wysokości zadania, przygotowując pomoc dla tej rodziny. Takie nieocenione wsparcie oraz wielkie zaangażowanie okazuje także podczas każdej edycji Pani Elżbieta Nalepa - Sekretarz Szkoły. W paczkach znalazły się artykuły spożywcze, środki czystości, przybory szkolne, ubranka dla dzieci, zabawki, a także prezenty dla każdego z domowników. Podarunki te członkowie rodziny mają otworzyć dopiero w wigilię i wszystkie upominki zostały opisane imieniem.

          W ramach akcji świątecznej, odwiedziliśmy samotnych seniorów, niosąc im piękne stroiki bożonarodzeniowe oraz życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

           Wolontariat to dla uczniów naszej szkoły ciekawa oraz pożyteczna forma aktywności społecznej, dzięki której poznają siebie i świat, który ich otacza, a przede wszystkim kształtują swój charakter. Mają w sobie wiele młodzieńczego zapału i wykorzystują go w odpowiedni sposób, niosąc pomoc tam, gdzie jest ona niezbędna.

Anna Szmidt - Koordynator Szkolnego Klubu Wolontariusza „Amicus” w Zespole Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim; foto: archiwum SKW „Amicus”

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www