piątek, 16 listopad 2018, Imieniny: Edmunda, Marii, Gertrudy

Szachy. Co dalej z wami będzie ? Jeszcze gramy …

Wprowadzane nowe przepisy odnośnie organizacji klubów szachowych i turniejów, mają mieć duży wpływ na tę królewską grę. Turniej, w którym można zdobywać kategorie oraz punkty do szachowego rankingu, może organizować tylko zrzeszony klub szachowy a udział mogą brać tylko członkowie klubów. Inne turnieje mogą być traktowane jako towarzyskie.

To spowoduje unormowanie takich zawodów i przyśpieszy klubowy rozwój oraz zmobilizuje działaczy do zawodowego działania. Kto będzie chciał się rozwijać, to tylko poprzez kluby.

Ponieważ w Janowie od kilku lat sekcja szachowa nie jest zarejestrowana jako klub z powodu zmian organizacyjnych w Stowarzyszeniu Kulturalno – Sportowym „PEGAZ”, stanęliśmy na rozdrożu. Jeśli chcemy dalej promować nasze miasto jako ośrodek szachowy, to należałoby coś stworzyć. Prezes Lubelskiego Związku Szachowego podpowiada powołać tzw. Janowskie Towarzystwo Szachowe czy Sportowe. Ładnie to brzmi, tylko kto podejmie się takiej pracy, zawodowej lub społecznej ? Piętnaście lat mojej społecznej pracy z sekcją szachową może przejść do historii bez zauważenia tego faktu. Jedynie Polski Związek Szachowy kilka lat temu wyróżnił srebrną odznaką ten fakt.

Kto będzie miał czas na takie działanie ? Inaczej to wszystko zejdzie na niziny. Organizowane licznie turnieje szachowe, nocne maratony czy współudział w ogólnopolskiej spartakiadzie młodzieży w szachach, mocno utkwiło w świadomości szachistów miasto Janów Lubelski. Miłe zawsze są zapytania, kiedy kolejny turniej.

Źle byłoby gdyby Janów wypadł z szachowej mapy Polski.

Na rozwój szachów w Janowie też duży wpływ miało wprowadzenie ich do szkół jako przedmiotu. Od 2014 roku dobrze rozwija się klasa szachowa w prywatnej Szkole Języków Obcych „The best”.

W niektórych gminach naszego powiatu powstają kółka zainteresowań tą grą. Organizowane są szkolne i międzyszkolne zawody szachowe.

Turniej szachowy zorganizowany dla dzieci i młodzieży w Janowski Ośrodku Kultury 4 lutego b.r. daje potwierdzenie, że szachy istnieją i jest potrzeba dalszej ich aktywizacji.

Udział wzięło 19 młodych szachistów, w tym najmłodsza, jedyna dziewczynka, zawodniczka z Łążka – 7 - letnia Julia Powęska oraz 8 – letni Świta Ignacy i Ponczek Jakub, obydwaj z Janowa Lubelskiego. Z gminy Modliborzyce wystartowało 8 a z Janowa 9 szachistów.

Rozegrano 7 rund po 15 minut na partię dla zawodnika. Grano systemem szwajcarskim, gdzie komputer kojarzył między sobą zawodników o tej samej lub podobnej ilości punktów. Najlepszym szachistą został Karol Latus z Wierzchowisk, gmina Modliborzyce. Drugie miejsce z ta samą ilością punktów zajął Mateusz Powęska z Łążka naszej gminy. Obydwaj też zajęli te same miejsca w kategorii do 18 lat. Trzecie miejsce w turnieju a pierwsze w grupie do 14 lat zajął Litwiniec Paweł z Radzynia Podlaskiego, spędzający ferie u rodziny w Janowie.

Do 18 lat kolejne miejsca przypadły dla Kasicy Lukasa z gminy Modliborzyce i Flisa Michała z Janowa.

Najliczniejszą grupą była do 14 lat. Startowało w niej 10 szachistów. Kolejne miejsca w tej grupie przypadły dla : Suchora Patryk, Czajka Rafał z Janowa, Suchora Dominik, Kasica Matthew, Małek Filip, Jednac Michał, Czajka Rafał z gminy Frampol, Ponczek Filip i Suchora Sebastian.

W grupie chłopców do 10 lat, kolejność była następująca: Woźniak Dawid, Woźniak Krzysztof, Ponczek Jakub i Świta Ignacy.

Janowski Ośrodek Kultury ufundował dyplomy dla wszystkich startujących i medale za trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii.

Natomiast nagrody rzeczowe otrzymali wszyscy szachiści zasponsorowane przez Stację Kontroli Pojazdów w Janowie Lubelskim przy ulicy Wałowej 40.

Tekst i zdjęcia: Jan Swacha