poniedziałek, 25 maj 2020, Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietna 2020 r. pod hasłem „Wsparcie pielęgniarek i położnych”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim informuje, iż w dniu 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia upamiętniający rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Głównym zamierzeniem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów na bazie zdrowia publicznego.

W bieżącym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia i  zarazem hasłem tegorocznych obchodów jest „Wsparcie pielęgniarek i położnych”. Kampania będzie prowadzona we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia WHO. Ma to związek z 200 rocznicą urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale.

Głównym zamiarem podjętej tematyki jest wywołanie fali publicznego uznania dla pracy pielęgniarek i położnych oraz podkreślenie ich roli w zapewnieniu opieki zdrowotnej. Będzie to miało zasadnicze znaczenie, jeśli chcemy osiągnąć krajowe i globalne cele związane z powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, zdrowiem matki i dziecka, chorobami zakaźnymi i niezakaźnymi, w tym zdrowiem psychicznym, gotowością, reagowaniem na sytuacje kryzysowe i bezpieczeństwem pacjentów. Siła robocza w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa jest wystarczająco mocna, aby zapewnić każdemu i wszędzie potrzebną opiekę zdrowotną. Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia  stwierdził, że WHO odczuwa dumę z nominowania tego roku jako międzynarodowego święta pielęgniarki i położnej. Uznał, że rzetelne wzmocnienie pielęgniarstwa oraz położnictwa leży w interesie powszechnej ochrony zdrowia na całym świecie.

Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia po raz pierwszy został opublikowany przez WHO raport World´s Nursing, opisujący stan pielęgniarstwa na całym świecie. Raport ten zapewnia globalny obraz pracy pielęgniarskiej oraz ustala projekt gromadzenia danych, dialogu politycznego, badań i poparcia oraz inwestycji w pracowników służby zdrowia dla przyszłych pokoleń. WHO będzie też partnerem kolejnego raportu – tym razem poświęconego pracy i statusowi położnych: The State of the World´s Midwifery 2020.

A zatem w Roku Pielęgniarki i Położnej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim apeluje do wykazania pielęgniarkom i położnym wdzięczności za ich pracę dziękując im za to, co robią zapewniając wysokiej jakości, pełne szacunku leczenie i opiekę, odpowiadając przy tym na obawy i pytania społeczeństwa szczególnie w tak trudnym dla wszystkich okresie jakim jest walka z epidemią COVID 19.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim