niedziela, 12 lipiec 2020, Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

Pogoda w Janowie

Przyznano tegoroczne Antki Roku

Działają na rzecz środowiska lokalnego, jak również promocji naszej gminy. Są wśród nas – ludzie, instytucje. Tworzą naszą historię, zapisują w wyjątkowych barwach miniony czas – wydarzenia.

Antki Roku to wyróżnienia przyznawane przez Burmistrza Janowa Lubelskiego, wręczone podczas Festiwalu Kaszy „Gryczaki” dnia 11 sierpnia 2019 roku. Przypomnijmy, że w tym roku wyróżnienia przyznano w poszczególnych kategoriach: Sponsor Roku (za przekazanie największych środków pomocowych podmiotom z terenu Gminy Janów Lubelski, Promotor Roku (za szczególne przyczynienie się do promocji Gminy Janów Lubelski w kraju i za granicą), Talent Roku (za szczególne osiągnięcia sportowe, humanistyczne, społeczne i inne), Firma Roku (za profesjonalizm i najwyższą jakość w swej działalności, dobre przykłady własnych osiągnięć oraz wpływ na rozwój całej społeczności lokalnej), Wolontariusz Roku (za czynny udział i bezinteresowne zaangażowanie w pracy na rzecz osób fizycznych i innych przedmiotów), Wydarzenie Roku (za przedsięwzięcie, które promuje i wyróżnia nasza społeczność raz Gminę). Członkowie Kapituły, po zapoznaniu się z charakterystyką zgłoszonych kandydatur, dokonali wyboru w następujących kategoriach. 

Kategoria - Talent Roku

Sportowe osiągnięcia naszej młodzieży są szczególnym sukcesem wpisującym się w promocję naszego miasta godnym uwagi, pochwały, zauważenia. Zapewne nie raz słyszeliśmy o wyjątkowych dokonaniach Marka Grykałowskiego – ucznia janowskiej podstawówki, najlepszego sportowca z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim, który nie spoczywa na laurach. Sportowe sukcesy Marka w Lekkiej Atletyce są dowodem jego pasji, pracy i wytrwałości (najlepszy lekkoatleta w województwie lubelskim). Jednakże lista sportowych osiągnięć Marka jest o wiele bardziej imponująca. Odnosi sukcesy w zawodach pływackich, w piłce nożnej, koszykówce.  W tegorocznej parafrazie Marek wygrywał prawie każdą konkurencje w której startował. Trenerem Marka Grykałowskiego jest Zbigniew Czajkowski. To właśnie Marek jest jednym z tych, który w tegorocznej edycji otrzymał Antka Roku w Kategorii Talent. Sportowe sukcesy towarzyszą również Jakubowi Wachowi – Mistrzowi Polski w Zapasach Styl Klasyczny w swojej kategorii (U-15), który otrzymał także Antka Roku w kategorii Talent. Jakub reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy w Zapasach Styl Klasyczny. Jakub Wach zawodnik Janowskiego Ludowego Klubu Sportowego Olimpu, którego trenerem jest Tadeusz Kuśmierczyk jest jednym z najlepszych zawodników w kraju rocznik 2005. Kolejny Talent Roku powędrował do klasy sportowej z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim, którego opiekunem i trenerem jest Zbigniew Czajkowski. W skład drużyny wchodzi: Rafał Czajka, Marek Grykałowski, Szymon Kałduś, Łukasz Rzeźniczuk, Paweł Sadecki, Sebastian Sajdak, Michał Sosnówka. Chłopcy zajmują czołowe miejsce w rejonie, powiecie, województwie, czy na arenie ogólnopolskiej w różnych dyscyplinach: w piłce ręcznej, koszykówce, piłce nożnej, lekkoatletyce, pływaniu. Drużyna wygrała finał wojewódzki w biegach drużyno indywidualnych i awansowała do Finału Ogólnopolskiego zajmując czwarte miejsc w kraju.

Kapituła postanowiła także  wyróżnić Parafialny Klub Sportowy „Jadwiga”, którego trenerem i kierownikiem jest Janusz Jargiło. Klub otrzymał statuetkę w poprzednich latach, jednakże Kapituła postanowiła docenić ich wysiłek i pracę.  To Mistrzowie Polski w Piłce Nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza. PKS „Jadwiga” puchar zdobyła - trzy razy w najstarszej kategorii lektor starszy, czyli w 2012 (Częstochowa), 2013 (Radom), 2014 (Lublin) oraz trzy razy w kategorii najmłodszej 2015 (Elbląg), 2016 roku w Rzeszowie oraz w roku obecnym 2019 w Skierniewicach. W skład drużyny wchodzi: Mateusz Oleszko, Łukasz Gajór, Dariusz Jargiło, Adam Pawełkiewicz, Bartłomiej Giemza, Konrad Bednarz, Igor Łukasiewicz, Krystian Kotwica, Marcin Łukasz, Damian Sowa.

Statuetkę w kategorii Talent Roku otrzymał Jakub Sebastian Moskal – najlepszy uczeń oddziałów gimnazjalnych w Janowie Lubelskim, laureat konkursu międzynarodowego - Kangur Matematyczny oraz laureat wojewódzkiego konkursu chemicznego, stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego.

Kategoria – Promotor Roku

W tej kategorii Kapituła po zapoznaniu się z zgłoszonymi kandydaturami postanowiła przyznać Antka Roku dla Wojciecha Tutki – piosenkarza, kompozytora, autora piosenek o Janowie Lubelskim, wokalisty zespołu Graffiti. Piosenka „LJA…”, której premiera miała miejsce w sierpniu zeszłego roku szybko zyskała popularność nie tylko wśród mieszkańców naszego miasta. Kolejnym utworem Wojtka Tutki jest piosenka „Janów dwudziesta zero pięć” (premiera – czerwiec 2019 r.). Pan Wojciech Tutka promuje Janów Lubelski nie tylko poprzez teksty piosenek, ale również przez teledyski, w których przedstawiony jest krajobraz naszego miasta. Druga statuetka powędrowała do Stefana Kazimierza Stypułowskiego z gminy Zakrzówek, który poprzez fotografie promuje Ziemie Janowską, zamieszczając na swoim profilu facebookowskim relacje z wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta. Pan Stefan jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Z zamiłowania fotograf, reportażysta, który poprzez film i fotografie promuje naszą gminę. Relacje z wszelkich wydarzeń udostępnia na portalach społecznościowych. Swoją prace wykonuje całkowicie bezinteresownie.

Kategoria – Sponsor Roku

W tej kategorii Antka Roku postanowiono przyznać Klubowi Rotary z Janowa Lubelskiego, który sponsoruje wiele przedsięwzięć z dziedziny kultury z terenu naszego miasta. M.in. wyjazd na koncerty za granicę Olek Orkiestry.

Kategoria – Firma Roku

Tegoroczną firmą roku został Zakład Instalatorstwa Elektrycznego Czesława Wieleby.

Firma rodzinna, która powstała w 1992 roku, zajmuje się instalacjami budowlanymi. Kompleksowo zasila całe obiekty. W swoich realizacjach posiada zarówno obiekty przemysłowe, domy wielorodzinne oraz jednorodzinne. Zakład Instalatorstwa wykonuje usługi o własny park maszyn.

Kategoria  - Wolontariusz Roku

W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia: dla Dominiki Długosz – Wolontariuszki z Klubu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych KRON oraz dla Janowskiego Stowarzyszenia Regionalnego. Dominika Długosz swoją przygodę z KRON rozpoczęła w 2015 roku. Dzięki jej staraniom wiele wniosków dofinansowanych z PEFRON zostało przyjętych. W stowarzyszeniu całkowicie bezpłatnie pełni funkcje sekretarza Zarządu.

Janowskiego Stowarzyszenie Regionalne to grupa miłośników historii Janowa Lubelskiego do której należy: Radosław Czuba, Grzegorz Krzysztoń, Jolanta Dąbek, Waldemar Surma. Pomysłodawcą i inicjatorem założenia Stowarzyszenia jest Józef Łukasiewicz. Głównym celem stowarzyszenia jest restauracja i ochrona zabytkowych nagrobków na parafialnym cmentarzu w Janowie Lubelskim (dotychczas zostało odnowiono 20 nagrobków). To także wiele inicjatyw zmierzających do zachowania, czy tez przywrócenia pamięci o ludziach i wydarzeniach, które tworzą, tworzyli historie naszego miasta. Wspomnieć trzeba o odrestaurowaniu Krzyża Powstańców Styczniowych, które miało miejsce w ubiegłym roku, jak również o odsłonięciu Katyńskich Tablic Memorialnych poświęconych Janowiankom zamordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych. W zadania stowarzyszania wpisuje się także działalność wydawnicza – wydanie publikacji na temat historii Janowa, w tym Janowskiego Sanktuarium.

Kategoria – Wydarzenie Roku

Wydarzeniem minionego roku, które wpisują się szczególny rys naszej historii lokalnej były obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Janowie Lubelskim. Przez cały rok, mieliśmy przyjemność i możliwość uczestniczyć w wielu wydarzeniach o charakterze patriotycznym, które z pewnością na długo zapiszą się w naszej pamięci, a dla przyszłych pokoleń będą stanowić drogowskaz

Miniony rok upłynął w patriotycznej podniosłej atmosferze. Przez cały rok świętowaliśmy ten piękny Jubileusz za pomocą różnych form: sportowej, kulturalnej, religijnej, patriotycznej i muzycznej. Każda szkoła, instytucja włączyła się aktywnie w tą rocznicę. Byliśmy świadkami wielu wydarzeń: uczestniczyliśmy w zapalaniu światła Niepodległości przy Janowskim Nadleśnictwie, w koncertach muzycznych i plastycznych organizowanych przesz szkoły, Janowski Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne, czy biblioteki z Janowa Lubelskiego. Niezwykle patriotyczną  odsłonę miał koncert i wspólne śpiewanie na rynku pieśni patriotycznych (wydano z tej okazji przez Muzeum śpiewnik). W pamięci zachowamy również przepiękne przedstawienie wyreżyserowane pod kierunkiem Andrzeja Tomczyka pt. „Z miłości do Niepodległej”.  Przez cały ten czas towarzyszyła nam również piosenka pt „Od stu lat…” , która powstała z uwagi na ten wyjątkowy Jubileusz, a jej twórcą był Sylwester Bernaciak.

Tegoroczne Antki zostały wręczone podczas Festiwalu Kaszy Gryczki przez Burmistrza Krzysztofa Kołtysia i Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystynę Ćwiek. Spotkanie zostało poprowadzone przez Elżbietę Iwankiewicz z Referatu Promocji i Rozwoju UM.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów !!!

Tekst i foto: Dorota Kozdra

 

 

 

 

 

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www