sobota, 21 wrzesień 2019, Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

Polska premiera wystawy muzealnej w Janowie Lubelskim.O dwunastu, a nawet o trzynastu patronach w Muzeum Fotografii

Polska premiera wystawy muzealnej w Janowie Lubelskim – to brzmi nieprawdopodobnie, a jednak. Mowa o wernisażu wystawy „Święci Patroni Techniki”, która przewędrowała do naszego miasta dzięki Antoniemu Florczakowi – właścicielowi Muzeum Fotografii. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w sobotnie popołudnie tj. 7 września, a obecni na niej byli nie tylko miłośnicy fotografii, sztuki, pasjonaci nauki, ale przede wszystkim przyjaciele Muzeum. Do których oficjalne tego dnia dołączył  inż. Eugen Labanic – Dyrektor Generalny Słowackich Muzeum Technicznych. Sama wystawa jest interesująca i warta do zobaczenia zarówno przez dorosłych, jak również przez uczniów szkół podstawowych, czy średnich. Tematem wystawy jest przedstawienie 12 ołtarzy - tryptyków średniowiecznych prezentujących Patronów dziedzin techniki, nauki i rzemiosła, a również przedstawienie historycznego rozwoju poszczególnych dyscyplin naukowych i technicznych, jak: astronomii, fizyki, górnictwa, geodezji i kartografii, fotografii, zegarmistrzostwa, kowalstwa, inżynierii, budownictwa, metalurgii. Przy każdym ołtarzu znajduję się szafa z opisanymi artefaktami.

Otwarcie wystawy odbyło się w sympatycznej atmosferze. Nie mogło zabraknąć anegdot na temat nauki, ale i zainteresowań. Jak zaznaczył Krzysztof Kołttyś Burmistrz Janowa Lubelskiego„obok 12 patronów, których dzisiaj na otwarciu wystawy możemy zobaczyć i zapoznać się z ich dyscyplinami naukowymi, należy wspomnieć jeszcze o jednym patronie Św. Antonim, bardzo dobrze nam znanym, którego imię należy właśnie do właściciela Muzeum Fotografii. Muzeum Antoniego Florczaka zrodziło się z pasji  - podkreślił Burmistrz – z wytrwałości, z ogromnego zainteresowania jedną z dziedzin sztuki, jaką jest fotografia”.

Dnia 7 września br. została otwarta trzynasta wystawa w nowej Galerii Muzealnej (od 2018 roku), zaś samo Muzeum funkcjonuje od kwietnia 2014 roku. Obecna wystawa zaprasza nas w świat nauki. Zapoznamy się z życiem takich patronów nauki, techniki i rzemiosła, jak: Św. Archanioł Gabriel, Św. Izydor, Św. Wawrzyniec z Rzymu, Św. Eligiusz, Św. Dominik de Guzman, Św. Medard, Św. Tomasz, Św. Piotr, Św. Albert Wielki, Św. Weronika, Św. Jan Chrzciciel, Św. Barbara.

Jak zaznaczył Antoni Florczak podczas otwarcia wernisażu: „przedsięwzięcie mogło dojść do skutku dzięki zaangażowaniu się Eugena Lubanic”. W sobotnim spotkaniu uczestniczyli także goście z Muzeum we Lwowie.

Patronat Honorowy objął Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś. Antoni Florczak dziękuje firmie Max Elektro i Panu Romanowi Oleszko za finansowe wsparcie.

Wystawa w Janowie Lubelskim jest częścią Europejskiego Festiwalu Smaków Lublin 2019. W Muzeum Fotografii czynna do końca września br.

Tekst i foto: Dorota Kozdra