Pogoda w Janowie

sobota, 17 listopad 2018, Imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety

Polska od morza do gór. Rowerowa pielgrzymka Andrzeja Łukasika granicami naszej Ojczyzny

Były Włochy, Francja, czas przyszedł, aby na pielgrzymkę rowerową  wybrać się dookoła Polski. Tym bardziej, że cel zaszczytny, ponieważ granicami  Naszej Ojczyzny i poświęcony uczczeniu 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Przeszło dwudziestoosobowa grupa wyruszyła z południa Polski z Ustrzyk Górnych 1 lipca na trasę przeszło 2800 km. Przed nim 24 dni. Dzisiaj są na półmetku swoich pielgrzymich zmagań. Mijają Ustkę.

23 osobowa ekipa. Wśród nich mieszkaniec naszej gminy – Białej I, Radny Rady Miejskiej – Andrzej Łukasik (jedyny uczestnik rowerowej wyprawy z województwa lubelskiego!). Dla Andrzeja jest to już kolejna rowerowa pielgrzymka o tak długiej trasie. Na swoim koncie ma wyprawę m.in. do San Giovanni Rotondo, La Salette, Lourdes, do Św. Gabriela Possentiego w Isola del Gran Sasso. W 2017 roku Andrzej Łukasik odwiedził Sanktuaria Matki Bożej Fatimskiej w Polsce. Już wtedy przemierzając drogi  naszego kraju myślał, aby wyruszyć  jeszcze raz na rowerową pielgrzymkę po Polsce, tym razem o charakterze patriotyczno – religijnym. I tak się stało… jest 1 lipiec 2018 roku…

VI pielgrzymka rowerowa z grupą „Wkręceni w Radość” pod „dowództwem” ks. Daniela Szafarza wyruszyła w drogę...

„W tym roku postanowiłem wyruszyć granicami Naszej Ojczyzny, aby podziękować Bogu za wolność naszego kraju, jednocześnie modląc się o pokój, bezpieczeństwo Polski” – zaznacza w rozmowie Andrzej Łukasik. Pątnicy codziennie pokonują przeszło 130 km. Jest czas na modlitwę, na zamyślenie, na rozmowy. Jest przede wszystkim to czas, kiedy poszukują odpowiedzi na wiele pytań związanych z życiem człowieka. Prowadzi Ich świadomość, że to co piękne i ważne zdobywa się trudem i wysiłkiem.

Dnia 24 lipca dotrą do Ustrzyk. Po drodze doświadczają trudu pielgrzymkowego: upały, deszcz, czy silny wiatr. „Czasem brakuje sił,  ale jest pięknie – podkreśla Andrzej – Polska jest piękna. Teren urozmaicony, góry, równiny, wyżyny, morze. Niesamowite widoki!!” – kontynuuje Andrzej.

Każdy dzień rozpoczynają o 5.00 rano. Modlitwa, posiłek i w drogę. „Na zakończenie dnia odmawiamy różaniec w intencji naszej Ojczyzny i Polaków” – mówi Andrzej Łukasik – „Każdy z nas modli się również w swojej osobistej intencji. Dzisiaj (rozmowa przeprowadzona 12 lipca) będę modlił się o moich znajomych, z którymi pracuję, czy współpracuję – pracowników Gminy Janów Lubelski”.

 Dla pielgrzymów hasłem, które prowadzi ich drogami Polski są słowa „Bożę błogosław Polsce i Polakom. Bóg, Honor, Ojczyzna”.

W pamięci, we wspomnieniach pozostają spotkani ludzie, miejsca i czas…

Andrzejowi życzymy powodzenia, wytrwałości i gratulujemy zapału do takiej wyprawy!!!

Tekst: Dorota Kozdra, foto: archiwum Andrzeja Łukasika

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www