poniedziałek, 17 luty 2020, Imieniny: Donata, Łukasza, Zbigniewa

Pogoda w Janowie

A po Gryczakach pozostały tylko piękne wspomnienia

Tysiące mieszkańców Janowa Lubelskiego oraz ich gości z różnych regionów kraju bawiły się znakomicie w sobotę i niedzielę, 11-12 sierpnia podczas największej „kaszowej” imprezy - Festiwalu Kaszy - Gryczaki 2012, zorganizowanej już po raz dziesiąty.

W programie były prezentacje zagród, sponsorów, twórców ludowych, koncerty zespołów m.in. z Ukrainy, konkursy etnograficzne (ubijanie masła „na chrzanowym liściu” i kaszy w stępie), pokaz pieczenia chleba na zakwasie i wyrobu serów podsuszkowych, zawody kaszowych mocarzy, potem taneczne- show- pokazy tańca towarzyskiego.

- Motywem przewodnim święta jest kasza, jako symbol tradycyjnego, polskiego produktu. Odbywają się degustacje wyrobów z kaszy i tradycyjnych potraw oraz nalewek regionalnych- mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

Drugi dzień Festiwalu to: prezentacje ponad trzydziestu zagród wiejskich i wystawców, koncert orkiestr dętych- Olek Orkiestry z Janowa Lubelskiego i orkiestry z Ostrowca Świętokrzyskiego. Były przeboje muzyki operetkowej, a gościem specjalnym był zespół „Jarzębina” z Kocudzy. W pokazie gotowania brał udział Grzegorz Łapanowski od kilku lat współpracujący z redakcją „Dzień Dobry TVN”, w Kuchni TV prowadzący „Ł’apetyt” – rzecz o tradycji i nowoczesności, o dobrych produktach. W niedzielny wieczór młodzież i starsi z przyjemnością wysłuchali koncertów zespołów De Nuevo oraz Go Machine. W tym roku nowością była mała scena ulokowana z boku Parku, gdzie były prezentowane pokazy ginących zawodów i umiejętności. Na tej scenie gotowali przedstawiciele zagród, szkół gastronomicznych, myśliwi, restauratorzy itp.

Wspaniale zaprezentowały się stoiska z regionalnymi potrawami i trunkami z różnych miejscowości, instytucji, stowarzyszeń z terenu gmin powiatu janowskiego. Na uwagę zasługiwały m.in. przebogate w jadło i gościnność stoisko „Barki” Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II z Janowa Lubelskiego, gdzie zapraszała dyrektor Mariola Surtel, stoisko Lokalnej Grupy Działania „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim. Specjalne stoisko przygotowały panie ze Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego. Zaproszonymi na Festiwal dziennikarzami zajmował się Jan Machulak, redaktor naczelny „Gazety Janowskiej”. Dziennikarze poznawali nie tylko historię naszego miasta, ale również najciekawsze miejsca okolic Janowa. Już po raz trzeci Janów Lubelski gościł także przedstawicieli „przeszczepków” (osoby po transplantacji serca) z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jak co roku głównymi sponsorami „Gryczaków” były dwie duże firmy zlokalizowane na tym terenie. Firma „ESKA” z Kawęczyna od 1990 roku zajmuje się przetwórstwem rolno- spożywczym. Jej podstawowym produktem jest kasza gryczana. Właścicielem firmy jest Stanisław Kozyra, a jego żona Małgorzata na specjalnie urządzonym stoisku serwowała najnowsze osiągnięcia swojej firmy, kasze, które można przygotować dosłownie w pięć minut. Druga firma, sponsorująca imprezę i oferująca przepyszne kasze, to Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowe „JANEX” z Janowa. Ta rodzinna firma także działa na rynku od 1990 roku.

Podczas imprezy komisja konkursowa oceniała potrawy w ramach X Konkursu na Potrawę Regionalną Janowskiego Festiwalu Kaszy „Gryczaki 2012”. Tych potraw było aż 80, z tego gryczak z różnymi dodatkami 10, potrawy na bazie kasz 17, desery na bazie kasz 9, sery 9, wina i nalewki regionalne oprócz żurawinówki 35.

W kategorii gryczak z różnymi dodatkami pierwsze miejsce zdobył jaglak z żurawiną przygotowany przez DPS „Barka”.

W kategorii potrawy na bazie kasz zwyciężyły pierogi z kaszanką przygotowane przez Dorotę Styk. Torcik kaszowy z leśnymi dobrociami Moniki Jakubowskiej, to zdobywca pierwszej nagrody w kategorii- desery na bazie kasz. Główne nagrody jury przyznało też za ser żółty z tymiankiem Anny Szymanek, nalewkę pigwowo-dereniową Tomasza Figury. Nagrodę „Super Gryczak 2012” ufundowaną przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ESKA Małgorzata i Stanisław Kozyrowie przyznano Elżbiecie Sałacińskiej za sakiewki potockie.

Klimat festiwalu niech chociaż w części pokażą zamieszczone zdjęcia.

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www