piątek, 19 październik 2018, Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

Parafialny Dzień Rodziny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II i w Publicznym Gimnazjum w Stojeszynie Pierwszym

W dniu 10 czerwca bieżącego roku na boiskach szkoły odbyła się coroczna impreza plenerowa - Parafialny Dzień Rodziny. Była to impreza wyjątkowa, gdyż wyjątkowy jest dla nas Polaków ten rok, w którym obchodzimy setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

„Niepodległa, Niepokorna od 100 lat wolna”- taki napis górował nad pięknie przybraną w czerwone maki sceną.

Organizatorzy imprezy: Pani Dyr. Małgorzata Wisińska, ks. Proboszcz Krzysztof Woźniak i koordynatorzy Ewa Kamińska-Rząd i Dorota Rząd postanowili objąć programem premiera Polski Mateusza Morawieckiego - ,,Niepodległa’’ całą imprezę. Dlatego, cały scenariusz imprezy oraz wystrój miał charakter patriotyczny. Imprezę uświetnili zaproszeni goście - Burmistrz Gminy Modliborzyce Witold Kowalik wraz z małżonką, Starosta Powiatu Janowskiego Grzegorz Pyrzyna, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Rogoża, dyrektorzy okolicznych szkół oraz inni zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, którą odprawił proboszcz parafii Brzeziny ks. Krzysztof Woźniak. Po Mszy nastąpiło uroczyste posadzenie „Dębu Niepodległości” przed budynkiem szkoły. Imprezie towarzyszyła ekspozycja starych przedmiotów zatytułowana „Tajemnice przeszłości’’, oraz wystawa starych zdjęć - „Niepodległa 1918-2018- Lubelszczyzna- Lublin, Janów Lubelski- Stojeszyn”. Wystawa zdjęć ukazywała rodziny ważnych osobistości z minionych lat, ale i zwykłe przypadkowo zdobyte zdjęcia rodzin, ulic, uroczystości których „duch przeszłości” dziwnie rozczulał.

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie miejscowych szkół, oraz przybyli gościnnie na tę uroczystość uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Publicznego Gimnazjum w Potoczku, za co serdecznie dziękujemy Panu Dyr. Janowi Brzozowskiemu i nauczycielom z Potoczka.

Uczniowie zatańczyli dwa tańce narodowe – krakowiaka i poloneza, oraz tańce współczesne grupy uczniów prowadzonej przez GOK w Modliborzycach. Bardzo ekspresyjnie i wzruszająco zaprezentowała się grupa łączona młodzieży i dzieci z Stojeszyna i Potoczka przedstawiając montaż słowno - muzyczny „Dla Niepodległej”.

Część artystyczną zakończył zastęp zuchów z Potoczka, który włączył do swoich „pląsów” również widownię. Ważnym punktem programu był występ Grupy Rekonstrukcji  Historycznej z Majdanu Obleszcze, która zaprezentowała musztrę, koncert pieśni patriotycznych, oraz umożliwiła uczniom przejazdy wojskowymi samochodami.

Gdy wszyscy częstowali się wojskową grochówką, Pan Tomasz Nalepa powoływał drużyny piłkarskie do meczu piłki nożnej „ojcowie – uczniowie”.

Zwieńczeniem imprezy był Apel Jasnogórski.

Organizatorzy imprezy serdecznie dziękują przybyłym gościom, Radzie Rodziców i sponsorom.