Pogoda w Janowie

wtorek, 16 październik 2018, Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

Nowe inwestycje w Janowskiej Strefie Inwestycyjnej „Borownica” jednym z tematów wiodących Konferencji dla Przedsiębiorców

Ponad siedemdziesiąt osób uczestniczyło we wtorkowej, tj. 28 listopada br., konferencji dla Przedsiębiorców, która odbyła się w Janowskim Ośrodku Kultury. Na zaproszenie Burmistrza Janowa Lubelskiego Krzysztofa Kołtysia odpowiedzieli nie tylko właścieciele firm z branży: metalowej, budowlanej, drzewnej, spożywczej, mięsnej, odzieżowej, kosmetycznej, elektrycznej, graficznej, ale również właściciele hoteli, restauracji, pensjonatów, usług gastronomicznych, w tym osoby, które od dłuższego czasu prowadzą działalność gospodarczą i pragną ją rozwinąć w najbliższym czasie. Ponadto gościliśmy dyrektora Zygmunta Cholewińskiego z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, z Ministerstwa Rozwoju (wśród prelegentów), Jerzego Bieleckiego – Posła na Sejm RP, Radę Miejską reprezentowała Przewodnicząca Ewa Janus, Sekretarz Gminy - Bożena Czajkowska, Kierownik Referatu Architektury i Planowania UM - Jolanta Zezulińska, Janowskie Starostwo reprezentował - Wicestarosta Antoni Kulpa. W spotkaniu uczestniczyła również Janina Skubik - Prezes Lokalnej Grupy Działania "Leśny Krąg", Grażyna Łysiak - Prezes Fundacji Inicjatyw Lokalnych Oddział w Janowie Lubelskim, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy  Tomasz Kaproń,

Branża metalowa

Jednym z tematów wiodących konferencji była prezentacja nowych inwestycji na terenie Podstrefy Janów Lubelski Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Jedną z tych inwestycji jest nowoczesna ocynkownia, której budowa obecnie trwa. Jak przekazał Prezes Firmy ZinkPower – Zbigniew Miodowski, planowane otwarcie nowej inwestycji nastąpi pod koniec maja 2018 roku. Pan Prezes przypomniał, iż na terenie Polski są trzy takie ocynkownie, a janowska ocynkowania ZINKPOWER Wschód Sp. z o. o. będzie czwartą ocynkownią w Polsce, obok innych: ZINKPOWER Buk zlokalizowanym w Nieporuszowie, Gmina Buk koło Poznania, ZINKPOWER Wielkopolska w Krągoli Gmina Stare Miasto koło Konina oraz ZINKPOWER Szczecin. Podkreślmy, że nowe przedsiębiorstwo jest częścią jednej z wiodących na świecie grup oferujących cynkowanie ogniowe, Kopf Holding GmbH. Firma działa na rynku polskim od 2005 roku. Wielkość inwestycji szacowana jest na około 35- 40 milionów złotych. Firma – jak informował Pan Prezes - w pierwszej fazie działalności proponuje zatrudnić około 40-60 pracowników. Bardzo ważną kwestią jest tutaj fakt, iż inwestycja będzie współpracować i korzystać z usług miejscowych firm.

Branża spożywcza

Oprócz nowoczesnej ocynkowni na terenie Janowskiej Strefy Inwestycyjnej ma powstać firma, której głównym zakresem będzie produkcja ekologicznej żywności. Mówimy tu o BIORG Company Better Life Sp. z o.o. O perspektywach tejże inwestycji opowiedziała zaproszonym gościom Magdalena Skórka – Asystentka Prezesa Firmy. BIORG Company Better Life powstała, jako wynik 25 doświadczeń właściciela firmy „Sojowy Wiek” oraz Naukowo Badawczego Centrum Rozwoju Soi AgeSoya Sp. z.o.o. Jak podkreśliła Pani Magdalena celem firmy jest poprawa jakości życia oraz zdrowia ludzi poprzez dostarczanie wysokiej, jakości produktów żywnościowych otrzymanych na bazie surowców pochodzących z czystych ekologicznych upraw, w tym popularyzacja uprawy roślin wysokobiałkowych m.in. soja z przeznaczeniem dla przemysłu spożywczego. Firma stawia na współpracę z lokalnymi rolnikami. Jak zaznaczyła Magdalena Skórka „w najbliższym czasie mamy zamiar przygotować plan, projekt inwestycji i złożyć stosowane dokumenty dotyczące pozwolenia na jej budowę,  która planowana jest w latach 2018/2019". Poziom zatrudnienia (w początkowym etapie) około 30 osób.

Branża drzewna

Kolejna firma, która już niedługo ma zamiar dołączyć do grona przedsiębiorców w Strefie Inwestycyjnej jest wynikiem współpracy  Piotra Skrzypka z Batorza Pierwszego i Michała Karwatowskiego z Janowa Lubelskiego. Panowie Przedsiębiorcy, mając na uwadze zasoby naszego terenu, mowa o bliskości surowca leśnego, postanowili wybudować zakład drzewny. Warto tu odnotować, iż Pan Piotr Skrzypek jest właścicielem firmy, która zajmuje się produkcją domów w technologii drewnianej, posiada własne zaplecze technologiczne(suszarnie). Ponadto specjalizuje się w produkcji tarcicy suchej, więźby dachowej oraz innych wyrobów z drewna, takich jak płyta klejona, deska szalunkowa, elewacyjna, tarasowa, podłogowa. Budownictwo Piotr Skrzypek należy do prężnie  rozwijających się zakładów w branży drzewnej na Lubelszczyźnie.  Dodajmy, iż jest to firma rodzinna od 3 pokoleń z 70. letnią tradycją i doświadczeniem. Natomiast Michał Karwatowski to właściciel firmy MiKAR, zajmującej się sprzedażą i montażem konstrukcji stalowych oraz wszelkich materiałów do tzw. lekkiej obudowy (płyty warstwowe, blachy trapezowe, świetliki, obróbki blacharskie, blachy płaskie). Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem, która oferuje kompleksową obsługę inwestycji od fazy projektowej aż po gotowy obiekt.

Branża spożywcza i elektroniczna

Oprócz firmy z branży spożywczej, która będzie zajmować się produkcją soi, kolejną inwestycją będzie firma Pronatura Sp. z o.o. Prezes firmy, Maciej Grzyb, poinformował, że inwestycja będzie realizowana dwutorowo. Firma „postawił” na dwa projekty, jeden dotyczy zdrowej żywności, produkcji suszu, chipsów z jabłek, drugi zaś fotowoltaiki. Podczas prezentacji swoich firm, Pan Prezes zaznaczył, iż wybór takich inwestycji podyktowany był również bazą surowcową, mowa o terenach rolniczych. Ponadto podkreślił, iż stawia także na współpracę z innymi przedsiębiorcami z terenu naszej Gminy, czy Powiatu.

Dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców

W drugiej części konferencji głos zabrał Krzysztof Partyka – Radca Ministra. Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych z Ministerstwa Rozwoju, który omówił projekty Ministerstwa Rozwoju na rzecz ułatwienia i rozwoju działalności gospodarczej: Konstytucja dla Biznesu, Pakiet „100 zmian dla firm”. Podczas minionej konferencji gościliśmy również Krzysztofa Michalskiego – Eksperta z Depatramentu Inwestycji i Rozwoju, który zapoznał zebranych z nowym podejściem do Specjalnych Stref Ekonomicznych, jakie ma miejsce w ostatnich latach, uwzględniając ich znaczenie dla rozwoju regionu, nie tylko pod katem gospodarczym, ale również i społecznym.

„Fundusze i programy rynku pracy na rok 2018” – to temat wystąpienia Tomasza Kapronia – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim. Ponadto o Funduszach Europejskich i nowych Programach dla przedsiębiorców opowiedział Bartłomiej Martys – Pracownik Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Lublinie. Swoją ofertę zaprezentowała również Ewelina Sobczyk – Specjalista ds. projektów z Polskiej Fundacji Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie, a mowa o preferencyjnych pożyczkach dla przedsiębiorców dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Na temat wsparcia na założenie i rozwój działalności gospodarczej (pożyczki, poręczenia, dotacje, szkolenia) opowiedziała Halina Maciocha z  Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.

Więcej na temat konferencji przeczytamy na łamach najbliższego wydania Gazety Janowskiej.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www