Pogoda w Janowie

piątek, 14 grudzień 2018, Imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

Narodowe Czytanie 2018 - czytamy Przedwiośnie i Antologię Niepodległości

      Lekturą Narodowego Czytania zaplanowaną na 8 września 2018 r. jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego (w ubiegłym roku w głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania zajęło II miejsce). Przedwiośnie Stefana Żeromskiego powstawało w okresie dla Polski szczególnym. Odzyskanie niepodległości otworzyło bowiem w historii narodu polskiego nowy rozdział, który wymagał wielkiego i wspólnego wkładu pracy. Proponuje się także w Roku dla Niepodległej czytanie 44. tekstów Antologii Niepodległości. 

(http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/antologia-niepodleglosci-lista-tekstow/)

    Akcja Narodowego  Czytania  organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.                

 I tak, w kolejnych latach czytane były: w 2013 r. dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza oraz Lalka Bolesława Prusa. W 2016 r. Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

     Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w 100-leciu  odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd też zapowiada się jej wyjątkowa formuła. Zaczynamy czytanie!

 

pracownicy Biblioteki Pedagogicznej

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www