niedziela, 26 styczeń 2020, Imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

„Na regatach żeglarskich w Nisku - Podwolinie”.

W ostatnią niedzielę czerwca (30.06.2013 r.) delegacja Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim oglądała drugi dzień regat żeglarskich na zalewie Podwolina w Nisku. Rozgrywane w klasie „OPEN” i „Ostróda” IV Niżańskie Regaty Żeglarskie zgromadziły wytrawnych żeglarzy z Niska i innych miast doliny Sanu.  Przez cały czas  wiał słabiutki wiatr, swą ospałością męczący sprzęt i żeglarzy. Ale jak to z wiatrem bywa, gdy metę minęły  pierwsze trzy jednostki, dmuchnął nagle z zachodu i dał załogom pokaz swej siły. W ciągu kilku minut pogoda zmieniła się diametralnie i na dotychczas zachmurzonym, ale łagodnym niebie pojawiły się groźne, ciemne chmury. Porywisty wiatr załopotał żaglami a powierzchnia wody zmarszczyła się drobnymi, niespokojnymi falami. To jednak nie wzbudziło zbędnych emocji zarówno wśród załóg, jak i obsługi całej imprezy. Czekali przecież na takie warunki, które z natury są istotą żeglarstwa. Dlatego po zakończeniu regat załogi nie spływały do brzegu, tylko kontynuowały pływania  najlepszymi kursami względem wiatru. Nasza delegacja i liczna publiczność obejrzała ten pokaz, z uznaniem odnosząc się do żeglarskich umiejętności załóg i sprawności sprzętu, zwłaszcza klas 470 i „Optymist”. W tych wykonywanych na granicy ryzyka ewolucjach dało się zauważyć całkowite zaufanie do strażaków z OSP w Stalowej Woli fachowo zabezpieczających te regaty. Wietrzna pogoda na Podwolinie (było to pobocze burzy jaka przeszła nad Zalewem Janowskim) nie trwała długo.

Nasza delegacja zaproszona przez Jacht Klub Nisko uważnie obserwowała nie tylko wyścigi na wodzie ale zapoznawała się też z całą otoczką organizacyjną. Spotkała tam  żeglarzy z klubów w Stalowej Woli i Tarnobrzegu, kiedyś licznie odwiedzających Zalew Janowski a zwłaszcza Klub Żeglarski „ZEFIR” działający ówcześnie przy Fabryce Maszyn. Poznała też aktywne i mające wsparcie władz miasta młodsze pokolenie żeglarzy. Rozmawiano o sobotnich regatach w klasie „Optymist” gromadzących najmłodszych adeptów i ich rodziców odraz wieczornych koncertach szantowych.  W rozmowach między poszczególnymi konkurencjami gospodarze wspomnieli o  ambitnym programie szkoleniowym, licznych rejsach po ciekawych akwenach i planach budowy przystani. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o Zalewie Janowskim.

To wskazuje że można liczyć na sąsiedzką współpracę.

Pozdrawiamy żeglarzy z JK Nisko!

Więcej foto na stronie internetowej Klubu.

Janów Lubelski, 30.06.2013 r.
Komandor Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim
Antoni Sydor