sobota, 21 wrzesień 2019, Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

Muzeum Fotografii na Festiwalu Fotograficznym we Lwowie

Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim prezentowało się w weekend 17-18 sierpnia na I Festiwalu Fotograficznym we Lwowie. To było fantastyczne doświadczenie, a efekty tego będą mogli oglądać przyjaciele Muzeum już wkrótce, podczas kolejnych wernisaży (plany wystawowe są już przyjęte do lata 2020 roku).

Kończą się rozmowy w kwestii kolejnej wystawy… Umowy międzynarodowe już podpisaliśmy i Ministerstwo Kultury Słowacji wyraziło zgodę na wystawę, która już od 7 września będzie prezentowana w Galerii, a której honorowy patronat przyjął Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś oraz Dyrektor Generalny Słowackich Muzeów Technicznych Eugen Labanic - „12 patronów - obrońców wiedzy, techniki i rzemiosła”. Na to wydarzenie zaproszę niebawem.

Do 23 sierpnia w Galerii Muzealnej można oglądać wystawę fotograficzną Janowiaka Konrada Pianowskiego. To zdjęcia okolic Janowa Lubelskiego, wykonane bardzo poprawnie i z zacięciem artystycznym. Na pewno warto popierać naszych krajan i obejrzeć efekty tych wielogodzinnych wypraw, „aby zrobić to jedyne , niepowtarzalne ujęcie”.

Już 24 sierpnia w sobotę o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż fantastycznej wystawy fotograficznej Aleksandra Chmiela z Łodzi „Bursztynowy zwierzyniec”. To 40 milionów lat temu zatopione w żywicy zwierzątka (wielkości 2-3 milimetrów stawonogi), sfotografowane metodami mikroskopowymi (zbliżeniowa fotografia) są prześliczne. A świadomość odległości czasowej jest porażająca. Okazy pochodziły z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Wystawa prezentowana była w Gdańsku, Łodzi, Rzymie, Paryżu. Na wystawę czekają miłośnicy fotografii w Gliwicach i we Lwowie. Wystawa będzie tylko do 4 września. Zapraszam.

Na koniec, zachęcam do obejrzenia w TV Stalowa Wola krótkiego program o Muzeum Fotografii i wystawie Daniela Mroza https://tvmstalowawola.pl/wystawa-daniela-mroza/

Zamieszczone  zdjęcia z Lwowskiego Festiwalu – prezentacja pt. "Fotografia stereoskopowa". Natomiast  8 września w Lublinie podczas Europejskiego Festiwalu Smaków w Trybunale Koronnym będę miał ją dla Gości Festiwalowych.

Antoni Florczak