Pogoda w Janowie

poniedziałek, 10 grudzień 2018, Imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

"Między snem, a fikcją". Rozstrzygnieto konkurs na opowiadanie fantasy o Janowie Lubelskim, czyli wiemy, kto otrzymał "Złote pióro Burmistrza Janowa Lubelskiego"

Każde wydarzenie tworzą ludzie. To oni zakreślają kształt historii i stanowią o jej zakończeniu. Każde miejsce to klimat danego czasu, zabarwiony towarzyszącymi im wspomnieniami. Dzisiaj... czy to tylko podróż w zakamarki naszej przeszłości, a może to podróż w przyszłość?

Fantastyka ma to do siebie, że w wyobraźni ludzkiej potrafi stworzyć niesamowite historie. Jednym z pierwszych akcentów jest magia. Świat jakby nierealny, ale obecny. To główni bohaterowie prowadzą nas ścieżkami wydarzeń i miejsc. My czytelnicy podążamy za nimi… Tak było w przypadku prac zgłoszonych na konkurs literacki na opowiadanie fantasy o „Złote Pióro Burmistrza Janowa Lubelskiego”.  Konkurs został ogłoszony przez Gazetę Janowską w październiku 2017 roku, prace należało złożyć do 16 grudnia.

Na konkurs zostało zgłoszonych 30 prac, w trzech kategoriach: dzieci, młodzież, dorośli. Do Jury konkursu zaprosiłam Panią Ewę Garbacz – polonistkę, wieloletnią nauczyciel języka polskiego w Liceum  Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, w tym Dyrektor ogólniaka w latach 2002 – 2007 oraz Panią Jadwigę Olech – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Janowie Lubelskim. Jury po przeczytaniu wszystkich prac postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby i nagrodzić. W kategorii dzieci: I miejsce przyznano Milenie Chałabis za pracę „Niesamowita podróż”, II miejsce otrzymał Cezary Fijałkowski z opowiadanie „Diament życia”, III miejsce przyznano Hannie Małek za pracę „Janowitek” . Jury postanowiło wyróżnić: Julię Fijałkowską za opowiadanie „Opowieści dziadka” oraz Kacpra Radwana za pracę „Spełnione życzenie”. W kategorii młodzież: I miejsce otrzymała Oliwia Sosnówka za opowiadanie „Leśny Ognik”, II miejsce przyznano Mielnie Breś –  za pracę o znamiennym tytule „Zagubieni w czasie”, III miejsce Klaudii Pawelec za pracę „Przełęcz”. Ponadto wyróżniono: Aleksandrę Łopatę – „Mars – Janowianie”, Dominikę Wnuk – „Miriam i Kilion ratują osadę”, Weronikę Drelich – „Redman”, Michała Kapronia – „Czarnolas”. Kategoria dorośli: I miejsce otrzymała Maria Polaczek za opowiadanie „Diadem Królowej Źródła”, II miejsce egzeqwo: Elżbieta Bucior – „Opowieść w krótkim słowie z nutką fantazji o Janowie”, Wieńczysław Polaczek – „Niepiękna Gabrysia”, III miejsce otrzymała Iwona Ostrowska – Mak za opowiadanie „Jones”. Ponadto wyróżniono Katarzynę Jargieło autorkę opowiadania „Kruczoczarna”. Należy tu podkreślić, że Oliwia Sosnówka, Milena Breś, Klaudia Pawelec to uczennice Pani Doroty Rachwalskiej - Kata z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza.

Warto tu wspomnieć o pozostałych uczestnikach: Zofia Lenart – „Magiczne święta”, Anna Łupina „Niesamowita przygoda”, Urszula Rząd – „Śniegowe trolle”, Anna Krzpiet – „Maja i magiczna skakanka”, Paweł Rząd – „Magiczne święta w Janowie Lubelskim”, Marta Słubczyńska – „1640”, Jakub Zapora – „Podróż w czasie”, Marcelina Świta – „Dom”, Anna Żuraw Łopata – „Posłuchajmy wiewiórki z Lasów Janowksich”, Alina Taradyś – Lekcja”, Izabela Krzysztoń – „Zagubieni”, Maciej Ciupak – „Tajemniczy przewodnik”, Michał Mróz – „Historia założenia Janowa – fantasy”.

Prace poruszają różne wątki tematyczne związane nie tylko z Janowem Lubelskim, jak również Lasami Janowskimi.  Autorzy opowiadań piszą o historii ludzi i miejsc. „Zabierają” nas do odległego czasu, czy też do dalekiej przyszłości. Piszą o miłości, przyjaźni, poświęceniu, odwadze. Czy wyobrażaliśmy sobie, jakby wyglądało nasze miasto np. 3112 roku, gdyby mieszkańcami Janowa Lubelskiego byli kosmici, czy elfy? Jakie środki transportu obowiązywałyby w tym czasie? Jakie ubrania będą modne za przeszło 1000 lat? Kto to jest Janowitek i dlaczego zamieszkał w plecaku Emilki? Kto jest władcą Lasów Janowskich? Jakie tajemnice kryje rzeka Trzebensz? Co kryją janowskie podziemia? W jaki sposób możemy przenieść się do przeszłości za pomocą czterech fontann znajdujących się w Rynku? Kto „założył” Janów Lubelski ? Czy na pewno był to Jan Zamoyski? Jeśli już jesteśmy przy tej osobie, to należy podkreślić, iż według autora jednego z opowiadań, Jan Zamoyski w dalszym ciągu mieszka w naszym mieście (w jednym z zabytkowych budynków). Czy małe dzieci mogą wyzwolić Janów z najazdu Orków? Gdzie schowany jest klejnot życia, jakie mogą być skutki użycia go przez niepowołane osoby? Czy odpowie nam na te pytania Jones - przybysz z Galaktyki, który mieszka w Parku Misztalec? Czy wiemy, że zwierzęta w lesie mówią ludzkim głosem i pełnią rolę strażników przyrody? Czy mamy świadomość faktu, że zastygłe posagi partyzantów z pomnika na Porytowym Wzgórzu ożywiają pod wpływem pewnego zaklęcia? A może tak „odwiedzić” Dominikanów, wystarczy tylko przejść do podziemi, które kryją się pod Sanktuarium. Dokąd prowadzi leśna dróżka znajdująca się przy Kruczku? Czy na pewno w głąb lasu? Kto odpowie nam na wyżej postawione pytania? Czy będzie to „Kruczoczarna” – główna bohaterka jednego z opowiadań, która przybywa z zaświatów? A może Alojzy uwieziony w czasoprzestrzeni, gdzie wyzwolić może go tylko prawdziwa miłość. Będą to z pewnością autorzy wszystkich prac, które wzięły udział w konkursie. Każda z nich stanowi odrębny rozdział, być może większej opowieści fantastycznej o Janowie Lubelskim.

Konkurs został ogłoszony po raz pierwszy. Miłym zaskoczeniem jest fakt, iż w dobie komputeryzacji jest jeszcze miejsce na słowo pisane. Dokładnie trzydziestu uczestników walczyło o Złote Pióro Burmistrza Janowa Lubelskiego Krzysztofa Kołtysia. Podkreślmy, że uczestnicy konkursu to nie tylko mieszkańcy naszego miasta, gminy, powiatu, ale również osoby z województwa podkarpackiego. Mowa o Marii i Wieńczysławie Polaczek z Tarnowa. Pani Maria otrzymała I miejsce w kategorii Dorośli za przepiękne opowiadanie o ludzkiej wrażliwości, odwadze. Pan Wieńczysław zajął II miejsce egzeqwo również w kategorii Dorośli.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 21 lutego br. w Janowskim Ośrodku Kultury. Tak, jak miłym zaskoczeniem była liczba uczestników konkursu, tak również liczba obecnych na ogłoszeniu oficjalnych wyników. Tego dnia obecni byli dyrektorzy szkół: Agnieszka Trytek – Dyrektor PSPzOI w Janowie Lubelskim, Wiesława Dyjach – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza. Bardzo miło gościć było mi Ewę Janus – Przewodniczącą Rady Miejskiej, Bożenę Czajkowską – Sekretarz Gminy, Czesława Krzysztonia -  Zastępcę Burmistrza, Burmistrza Janowa Lubelskiego – Krzysztofa Kołtysia, jak również uczestników konkursu, ich znajomych, rodzinę. To uczestnicy konkursu, w tym laureaci stanowili puentę wczorajszego spotkania.

Jury dziękuję wszystkim uczestnikom. Po pierwsze za udział w konkursie, za czas, który poświęciliście, za pomysł i odwagę. Wszystkie prace są szczególne, ponieważ wnoszą do naszego życia fragment tej innej rzeczywistości, która odrywa nas od dnia współczesnego, czasem wręcz pędzącego i przenosi nas w świat magii, baśni...

Gratuluję uczestnikom, Rodzicom, Wychowawcom i Dyrektorom szkół. Wszystkim uczestnikom życzę dalszych sukcesów.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę Pani Ewy Garbacz i Pani Jadwigi Olech, za poświęcenie swojego czasu, za udział w komisji konkursowej.

Prace laureatów będą dostępne w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Janowie Lubelskim (o terminie ich wyłożenia będę Państwa informować).

Dodam, że konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Janowa Lubelskiego. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miejski w Janowie Lubelskim i Nadleśnictwo Janów Lubelski.

Tekst: Dorota Kozdra, foto: Leszek Waberski (JOK), Dorota Kozdra

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www