niedziela, 18 listopad 2018, Imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

Leszek Żebrowski opowiada o Żołnierzach Wyklętych

„Prawdziwa historia Żołnierzy Wyklętych” – to temat niedzielnego spotkania z Leszkiem Żebro.wskim, które odbyło się w Janowskim Ośrodku Kultury. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie sportowo – obronnego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Janowie Lubelskim. Wszystkich zaproszonych gości przywitał Artur Pizoń - Zastepca Komendanta Stowarzyszenia, Komendantem jest Cezary Dobrowolski.

Leszek Żebrowski  jest historykiem, ekonomistą, działaczem społeczno - politycznym i publicystą. Synem oficera Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej Franciszka Żebrowskiego. Leszek Żebrowski od połowy lat 80. prowadzi badania dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej po 1945 roku. Za książkę „Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia” otrzymał Nagrodę Fundacji im. Jerzego Łojka.  Jest autorem m.in. takich publikacji jak: „W szponach czerwonych. Komunizm i (post)komunizm w Polsce po 1944 roku”, „Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim”, „Mity przeciwko Polsce. Żydzi. Polacy. Komunizm 1939-2012”, „Zatruwanie pamięci. Jedwabne, Naliboki, Koniuchy (1941-1944)”, „Walka o prawdę. Historia i polityka”. Leszek Żebrowski jest również współautorem m.in. takich publikacji jak: „Brygada Świętokrzyska NSZ”, „Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”, „Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia. T. 1, 2 (NSZ-AK), 3 (NSZ-ONR)”, „Tajne oblicze GL-AL i PPR. Dokumenty. T. 1–3”, „Kryptonim „Orzeł”. Warszawski Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego 1947–1954”.

Niezwykle interesujący wykład Leszka Żebrowskiego zgromadził w Janowskim Ośrodku Kultury wielu miłośników historii. Obecny był również Jerzy Bielecki - Poseł na Sejm RP. Podczas spotkania była możliwość nabycia publikacji autorstwa prelegenta.

Dodajmy, że spotkaniu „towarzyszyła” wystawa broni palnej.

Tekst i foto: Dorota Kozdra