sobota, 15 czerwiec 2019, Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

"Lekcja na 12 gwiazdek" u Witosa

Jak pokazać młodym Polakom wchodzącym w dorosłość, że UE bezpośrednio dotyczy wielu obszarów ich codziennego życia? Jak przekonać, że oni sami mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne? – Na te pytania odpowiada kampania edukacyjna „Lekcja na 12 gwiazdek”, realizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne ABSOLWENT przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

W związku z tym w Zespole Szkół  dnia 05.06.2019 r. miały miejsce warsztaty europejskie poświęcone Unii Europejskiej   z  uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa  Polski w UE i jego wpływu na codzienne życie obywateli. W projekcie uczestniczą szkoły ponadpodstawowe  z województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Z województwa lubelskiego   zostało wyróżnionych  5 szkół, w tym   szkoła Witosa. Udział w  tej akcji edukacyjnej może pozwoli młodzieży w przyszłości  bardziej wykorzystać szanse, jakie daje im nasze członkostwo w UE. Poruszane więc  były aktualne dla młodego człowieka tematy takie jak: praca, studia czy wolontariat w krajach UE.

Warsztaty prowadzone były przez dwuosobowy zespół - eksperta z zakresu integracji europejskiej oraz animatora młodzieżowego z osobistym  doświadczeniem europejskim. Wzięło w nich udział 32 uczniów podzielonych na grupy.   Prowadzący zastosowali aktywne metody przekazu, różnorodne materiały dydaktyczne, dyskusje i ćwiczenia warsztatowe co sprawiło, że zajęcia upływały żwawo i błyskawicznie. Dodatkową atrakcją były materiały dydaktyczne dla każdego uczestnika oraz  nagrody rzeczowe, które bardzo ucieszyły uczniów,a  mogli je zdobyć jako wyróżnienie za aktywny udział.

Tekst : M.Pelczar