wtorek, 20 sierpień 2019, Imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

Kolędnicy – wymierająca tradycja?... Kolędowanie ze złotą gwiazdą w Bibliotece

Kolędnicy to w tradycji polskiej przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzili po wsiach od domu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj (zachowany jeszcze obecnie w niektórych regionach) obchodzony jest od Wigilii (lub drugiego dnia świąt) do Trzech Króli, a zdarza się, że dodatkowo w zapusty i ostatki. Popularne są pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Kolędnik, który ją trzyma nazywany był gwiazdorem lub gwiaździchem. Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych są min.: pasterze, Dziad, Baba, Żyd, Cyganka, muzykanci. Kolędnicy składają życzenia wierszem albo kolędą, płatając przy tym figle, recytując zabawne rymowanki. Całemu widowisku towarzyszy atmosfera ogólnej wesołości. W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowują przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupują się drobnymi datkami.

Tak też i działo się w Bibliotece Pedagogicznej 22. stycznia, w Dzień Dziadka, kiedy to odwiedziła nas janowska grupa kolędnicza pod wezwaniem p. Zofii Widz-Baryły. Spotkaniu towarzyszyła radosna atmosfera. Artyści nie zawiedli, widzowie dopisali, byli obecni min. pracownicy Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Janowie Lub. z dyr  Zbigniewem Flisem, młodzież z sąsiadującego Publicznego Gimnazjum wraz z dyr Andrzejem Tomczykiem, kier. świetlicy Zofią Bartoszek, wychowawcami klas, osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lub. oraz liczna grupa dzieci ze świetlicy z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lub. Dzieci z wychowawcami oraz p. kierownik Grażyną Kuśmierczyk przygotowały dla kolędników przepiękne upominki.

Dzięki wspaniałym artystom ze Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów działających prężnie w Janowie Lubelskim z powodzeniem odżyła tradycja kolędowania. Z własnoręcznie wykonaną gwiazdą i strojami ćwiczą repertuar rzetelnie przygotowując się do występów, co daje fantastyczny efekt i niepowtarzalne wspomnienia dla widzów. To niezwykłe przedstawienie, naprawdę warto zobaczyć, tym bardziej, że staje się coraz rzadszym widowiskiem.

Turoń ("chodzi turoń, paszczą kłapie")
Ej, tam, Herody, wdziewajcie brody,
strójcie się, strójcie i kolędujcie,
niech dzisiaj hula Jasiek za króla,