Pogoda w Janowie

sobota, 20 październik 2018, Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

Jak minął 2017 rok?

Początek nowego roku 2017 rozpoczęliśmy na sportowo, od I zimowego Maratonu Rowerowego i wyruszyliśmy szlakiem Białego Kruka. Impreza zorganizowana przez Bike Club Janów Lubelski. Już wtedy – po raz pierwszy – gościliśmy Cezarego Zamanę. Z informacji gminnych – przystąpiono do prac dotyczących społeczno – gospodarczej rewitalizacji naszego miasta. Wniosek został złozony pod koniec ubiegłego roku. Po raz pierwszy mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość zgłaszać swoje zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego. W minionym roku przystąpiono do prac dotyczących remontu stadionu miejskiego, do zadań w ramach projketu "Zoom Natury i Kultury", czy prace dotyczące budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Białej Pierwszej oraz  montażu instalacji kolektorów słonecznych i pieców na biomasę. Gmina uzyskała dofinansowanie na termomodernizację siedmiu obiektów użyteczności publicznej, jak również na remont dawnego budynku PKS na potrzeby mieszkań socjalnych. Miniony rok to remonty, przebudowy i budowy dróg gminnych, powiatowych, parkingów, oświetlenia ulicznego.

Uczestniczyliśmy w spotkaniach dotyczących przygotowań naszego miasta do 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, która ma miejsce w bieżącym roku.

Janów Lubelski zajął I miejsce w internetowym głosowaniu na najlepszą miejscowość wypoczynkową i rekreacyjną w województwie lubelskim. Ponadto nasze miasto odwiedził Maciej Miecznikowski śpiewając najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Janowski Orlik został Mistrzem Województwa Lubelskiego, w maju odbyła się Cisowianka Road Tour, której trasa biegła przez trzy gminy Powiatu Janowskiego. W majowej imprezie gościliśmy kolarzy z różnych rejonów Polski. Kontynuacją tej sportowej imprezy był Mazovia MTB Marathon, który odbył się w czerwcu minionego roku.

Miniony rok –to 15 lecie Festiwalu Kaszy Gryczaki, na którym gościem „kulinarnym” był Karol Okrasa, to 20 lat Olek Orkiestry. Podczas Gryzaków, po raz pierwszy wybieraliśmy Miss Gryczaków, natomiast podczas Dni Janowa zostały przyznane kolejne „Antki Roku”. Podczas Dni Janowa gościliśmy Jacka Kawalca i zespół PAWKIN, natomiast Festiwalu Kaszy Gryczaki zespół Piękni i Młodzi oraz MiG. W sierpniu do naszego miasta zawitał VII Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”. Po raz pierwszy na terenie Parku Rekreacji ZOOM NATURY odbył się Moto – Festiwal 2k17. Nad zalewem Janowskim odbyły się wieczorki muzyczne, które będą kontynuowane w roku bieżącym.

W maju, już po raz dziewiąty wyruszyliśmy Szlakiem Leśnego Skarbca, uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich w Łążku Garncarskim, w spotkaniach autorskich w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, w wernisażach wystaw w Janowskim Ośrodku Kultury, w spotkaniu autorskim promującym najnowszy tomik Pana Ryszarda Martyny.

W minionym roku, w naszej gminie odbył się Dzień Działacza Kultury, 60 lat obchodziło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Janowie Lubelskim, 100 lat Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, odbyło się 50 –lecie Szkoły Podstawowej Fundacji Elementarz im. Ignacego Łukasiewicza w Łążku Ordynackim, 60 lat obchodziło Pogotowie Ratunkowe w Janowie Lubelskim.

Uczestniczyliśmy w uroczystościach patriotycznych, jak m.in.: obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w siódmej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w uroczystych obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w 73. rocznicy Bitwy Partyzanckiej na Porytowym Wzgórzu, w 75 – rocznicy pacyfikacji miejscowości Pikule, w 78 – rocznicy zakończenia działań obronnych Grupy płk. Tadeusza Zieleniewskiego, w uroczystych obchodach Święta Niepodległości.

Dnia 17 grudnia 2017 roku spotkaliśmy się na Rynku Starego Miasta na wspólnej Wigilii.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www