sobota, 7 grudzień 2019, Imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

Interaktywna szopka bożonarodzeniowa w Modliborzycach

Na rynku w Modliborzycach już kolejny rok z rzędu stanęła interaktywna szopka bożonarodzeniowa. Szopka, która już w ubiegłym roku wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko mieszkańców Modliborzyc i okolicznych miejscowości ale też internautów z całego świata.

Interaktywna szopka to efekt współpracy wielu ludzi: Tomasza Sironia, młodego inżyniera, który wymyślił sterowanie przez Internet i wraz z Przemysławem Kaszą pracują nad stroną techniczną projektu, Huberta Ryfińskiego, który dzięki swojej pasji filmowej i fotograficznej dba o wysoką jakość od strony wizualnej projektu, Karola Szpyry, który współuczestniczy w pracach technicznych i montażowych i Iwony Mańki, która koordynuje prace wymienionych i dba o promocję projektu. Należy tutaj dodać, że zawsze można liczyć na pomoc i przychylność pracowników Urzędu Miasta i Zakładu Gospodarki Komunalnej, którzy szopkę zbudowali i przystroili w choinki i figury oraz strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy w każdej chwili są pomocni w rozwiązywaniu problemów wydawałoby się nierozwiązywalnych.

Szopka na rynku w Modliborzycach była już w ubiegłym roku ale, wyciągając wnioski  z tamtych doświadczeń, pewne rzeczy zmieniliśmy, inne ulepszyliśmy. Kierując się zasadą „trochę starego, trochę nowego” zostawiliśmy stronę wizualną projektu podnosząc jednak zdecydowanie jakość obrazu i dźwięku, unowocześniając przyciski wyboru w panelu sterowania, rozszerzyliśmy możliwości wyborów. Ale dodaliśmy też rzeczy nowe np. drugą kamerę, która pokazuje cały rynek, zakładkę w której każdy może wyrazić opinię o naszym projekcie, możliwość zmiany języka na angielski co pozwoli zainteresować naszym projektów anglojęzycznych internautów.

Wielką ciekawostką jest także dodanie, do listy znanych wszystkim kolęd,  tradycyjnych kolęd i pastorałek w wykonaniu miejscowych artystów. Są to niepowtarzalne utwory związane z okresem Bożego Narodzenia i tradycjami naszego regionu. Utwory zostały zgromadzone i udostępnione na potrzeby projektu przez Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach.

Szopka w Modliborzycach to doskonałe połączenie tradycji z nowoczesnością. Tradycji świątecznych z nowoczesną technologią, która dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym po prostu zbliża ludzi. Dzięki kamerom, mikrofonom mieszkańcy Modliborzyc i odwiedzający mogą przekazać życzenia i pozdrowienia swoim bliskim z którymi nie mogą być w ten świąteczny czas.

Interaktywna szopka w Modliborzycach cieszyła się w ubiegłym roku ogromnym zainteresowaniem internautów z całego świata. W tym roku, już w pierwszym tygodniu jej funkcjonowania odnotowujemy wielkie zainteresowanie, odwiedziło nas blisko 15 tys. osób z Polski, Europy ale też Australii, USA czy Indii. Mamy nadzieję, że Państwu nasz projekt też przypadł do gustu i włączycie się tworząc szopkę swoich marzeń, zapraszamy do Modliborzyc www.modliborzyce24.pl

Iwona Mańka – koordynator projektu

Fot. Hubert Ryfiński