Pogoda w Janowie

sobota, 20 październik 2018, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Echa po CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

17 czerwca tego roku w Janowie Lubelskim odbył się VIII etap maratonu z cyklu CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON. Zawodnicy startowali na dystansach Hobby, Fit, Mega i Giga o długości od 8 do 80 km. Ponieważ dzień wcześniej padał deszcz, szczególnie dwa ostatnie dystanse dały się we znaki zawodnikom, a zwłaszcza w wąwozach w okolicy Wierzchowisk. Jeden z zawodników, w materiale nagranym z maratonu, tak komentował trasę: „Jeżeli ktoś uważa, że Puławy były ciężkie, zapraszam do Janowa”….(dodam, że w Puławach odbył się dwa dni wcześniej VII etap maratonu). Ale o to chodzi w tym sporcie. Chociaż cali oblepieni błotem, podobnie jak ich rowery, zawodnicy z trasy wracali z wielkim uśmiechem. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom.

Startowały całe rodziny. Najpierw najmłodsi na mniej wymagających i krótszych dystansach (a najmłodsze dzieci w miasteczku Rybki Mini Mini), potem starsi. Rodzice mogli skupić się na wyścigu, zostawiając swoje dzieci pod opieką naszych animatorów: Małgosi i Iwony z centrów kultury w Białej i Zofiance Górnej oraz pracowników Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim. W specjalnie przygotowanym namiocie dzieci: rysowały, malowały, kolorowały m.in. zwierzęta zamieszkujące Lasy Janowskie, grały w warcaby, kręciły hula hop, skakały na skakance, bawiły się przy pomocy chusty animacyjnej. Dwie dziewczynki, jeszcze przez rozpoczęciem zawodów, odwiedzimy nasz namiot. Tak się „wkręciły” w rysowanie, że rodzice nie mogli ich wyciągnąć na rozgrzewkę mówiąc: „My nie idziemy na zawody, zostajemy tutaj!”. Oczywiście jednak wystartowały.

Przygotowaliśmy też dla dzieci słodycze i pamiątkowe gadżety oraz książeczki (dziękujemy serdecznie m.in. Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej za książeczki). Wszystkie prace wisiały przez cały dzień w namiocie w specjalnie stworzonej galerii, więc rodzice po powrocie z trasy z dumą podziwiali prace swoich dzieci. Zapadła mi w pamięć taka sytuacja, kiedy mały chłopczyk ciągnie do namiotu za rękę swojego tatę (całego w błocie, wrócił właśnie z trasy), pokazuje paluszkiem na pracę wiszącą w galerii i mówi: „Zobacz tatusiu, to moja praca. Zobacz co narysowałem”. Twarz taty cała rozpromieniona. Łącznie nasz namiot kreatywny odwiedziło ok. 50 dzieci. Wśród nich byli także nasi mali mieszkańcy, którzy nie przestraszyli się pochmurnej pogody.

Dla uczestników i kibiców maratonu, na ten dzień przygotowaliśmy także kiermasz produktów regionalnych: były m.in. miody, babeczki z kaszą, gryczaki, cebularze, ciasta, bułeczki owocowe, sery, pierogi oraz garncarz, koszyki, skrzynki, biżuteria i wiele innych, pięknych wyrobów wykonanych m.in. techniką decoupage. W kramie promocyjnym rozdaliśmy bardzo dużo folderów promocyjnych, informatorów, ulotek, paszportów turystycznych. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się mapy tras rowerowych po Lasach Janowskich i okolicy.

Przy okazji, rozmawialiśmy z osobami z wielu miast z całej Polski, m.in. z Warszawy, Gdyni, Łodzi czy Bydgoszczy, którzy po raz pierwszy odwiedzili nasze strony. Mówili, że są zaskoczeni, jak tutaj jest pięknie, nie ma tłumów i komercji wielkich ośrodków turystycznych. Nie znali wcześniej Ziemi Janowskiej, wschodniej części Roztocza. Wydawało się im, że z Warszawy jest tu bardzo daleko. „Wiemy już gdzie spędzimy tegoroczne i przyszłe wakacje” – mówili niektórzy z nich. Mówili, że promocja poprzez organizację imprez tematycznych, np. rowerowych, jest świetnym sposobem na pozyskanie nowych klientów i jest to jedna z najlepszych form reklamy. W kramie promocyjnym na miejscu imprezy, prowadzonym przez nasz Referat Promocji i Rozwoju, mieli bieżące informacje, pytali, co warto zobaczyć, mogli otrzymać bezpłatne materiały, co też było dla nich dużym ułatwieniem, z uwagi na brak Punktu Informacji Turystycznej.

Podobały się trasy rowerowe, my mówiliśmy o planowanym połączeniu z Green Velo. Niektórzy przed zawodami przyjechali już dzień - dwa wcześniej i zdążyli pojeździć po naszych trasach rowerowych, zobaczyć Park Rekreacji Zoom Natury i inne ciekawe miejsca na mapie janowskich atrakcji. Podczas kiermaszu, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze produkty regionalne.

Podkreślali jednak, że mieli bardzo duży problem ze znalezieniem miejsc noclegowych. Niektórzy spali daleko poza Janowem. Byli zainteresowani szczególnie agroturystyką lub pensjonatami, domkami (niekoniecznie hotelami o wysokim standardzie), ale przede wszystkim narzekali na brak miejsc dla przyczep campingowych, gdzie mogliby podpiąć się do prądu i byłoby zaplecze sanitarne. Podkreślali, jak bardzo ten sposób podróżowania i wypoczynku rozwija się w Polsce. Zwrócili nam także uwagę na niski standard niektórych miejsc noclegowych, jakość obsługi i wygórowane ceny. Część osób dobrze trafiła z wyborem noclegu, byli bardzo zadowoleni i deklarowali, że na pewno tam wrócą.

Atmosfera podczas imprezy była naprawdę gorąca i niech żałują ci, którzy wystraszyli się zmiennej aury. Było naprawdę super i mam nadzieję, podobnie jak zawodnicy, że Cisowianaka Mazovia MTB Marathon na stałe zawita do Janowa Lubelskiego.

Dziękujemy za organizację, oprawę i wszelką pomoc: Panu Cezaremu Zamanie i całemu zespołowi z Zamana Group, Bike Club z Janowa Lubelskiego, Parkowi Rekreacji ZOOM NATURY, Janowskiemu Ośrodkowi Kultury z Olek Orkiestrą i solistami, centrom kultury w Białej i Zofiance Górnej, policji, strażakom, zapleczu medycznemu, tym, którzy odpowiadali za bezpieczeństwo zawodników, wspaniałym komentatorom, mediom i wszystkim, którzy robili zdjęcia i przygotowywali filmiki z imprezy, wszystkim wystawcom, szczególnie z produktami regionalnymi, sponsorom i współorganizatorom, zapleczu kulinarnemu i technicznemu oraz wszystkim tym, których nie wymieniłam, a którzy mieli bardzo duży wkład w ostateczny kształt i przebieg imprezy. Przy okazji dziękuję także moim współpracownikom z Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego.

Niedługo czekają nas kolejne duże imprezy, na które serdecznie zapraszamy: Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie (Łążek Garncarski, 30.06-2.07), Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART (Janów Lubelski, JOK, 10-16.07) i XV Festiwal Kaszy „Gryczaki” (Janów Lubelski, 12-13.08).

 

GALERIA 1

GALERIA 2

GALERIA 3

Katarzyna Dzadz

Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju

Urząd Miejski w Janowie Lubelskim

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www