poniedziałek, 6 lipiec 2020, Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

Do 12 lipca można korzystać z opiekuńczego na dziecko

Rodzice, którzy nie mają z kim zostawić dziecka z powodu zamknięcia żłobka lub przedszkola, nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje teraz do 12 lipca.

Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów wydłużyło po raz kolejny okres korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu zagrożenia koronawirusem. Z zasiłku mogą korzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych nie wysłali do nich dzieci z obawy przed Covid-19. Dodatkowy zasiłek można otrzymać zarówno na opiekę nad zdrowymi dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Rodzice korzystają z dodatkowego zasiłku opiekuńczego od marca. Od tamtej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło prawie 42,7 tys. wniosków o świadczenie, najwięcej z nich – w kwietniu.

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest na www.zus.pl. Pracownik składa taki dokument do pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – bezpośrednio do ZUS.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

* rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 1108).