sobota, 17 listopad 2018, Imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety

Czytamy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Narodowe Czytanie w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich.  Przypomnijmy, że podczas wcześniejszych edycji czytano: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Celem spotkania była promocja wybitnego dzieła literackiego, czytelnictwa, a także uczczenie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku czytali wspólnie z nami: Kierownik Biura Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Przewodnicząca Rady Miasta Janów Lubelski pani Ewa Janus, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza pani Wiesława Dyjach, bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie Filia w Janowie Lubelskim pani Anna Żuraw- Łopata, siostra Maksymiliana Mariola Grzyśnik i uczeń klasy maturalnej Kacper Moskal. Spotkanie z literaturą zakończyliśmy piosenką „Polskie skrzydła” w wykonaniu Izabeli Łukasik. Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego.

Organizatorzy akcji

nauczyciele bibliotekarze: Agnieszka Gierczak, Izabela Wąsek