czwartek, 6 sierpień 2020, Imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Pogoda w Janowie

380 – lecie Janowa Lubelskiego. Władze komunistyczne wobec Kościoła katolickiego w dekanacie Janów Lubelski w latach 1944–1981 - publikacja autorstwa ks. Piotra Tylca

Informujemy, że na rynku wydawniczym (wyd.IPN) pojawiła się nowa pozycja - Władze komunistyczne wobec Kościoła katolickiego w dekanacie Janów Lubelski w latach 1944–1981 autorstwa ks. Piotra Tylca.

Opis wydawcy :

Publikacja opisuje działania władz komunistycznych wobec Kościoła katolickiego w dekanacie Janów Lubelski w latach 1944 -1981. Jej celem jest ukazanie stosunku władz komunistycznych do Kościoła katolickiego w dekanacie Janów Lubelski w latach 1944 -1981. Tak postawiony cel pracy pociągnął za sobą wiele szczegółowych pytań, na które autor stara się odpowiedzieć w książce: Jakie było położenie i przynależność administracyjna tego terenu. Jaka była specyfika ludności tu zamieszkującej (duchownych i wiernych świeckich). Jak wyglądały struktury władz komunistycznych zajmujących się Kościołem katolickim. Jakie było zaangażowanie osób w nich zatrudnionych. Które z działań dezintegracyjnych władz państwowych doprowadziły do naruszenia jedności kapłańskiej. W jaki sposób przeciwstawiło się im grono duchownych. Które z działań represyjnych wyrządziły katolikom największą krzywdę. Jak próbowano ograniczać duszpasterstwo na tym terenie. W jakim stopniu wierni świeccy sprzeciwili się stopniowej laicyzacji życia codziennego, a w szczególności szkolnictwa.

Książkę można nabyć w księgarni KAMENA w Janowie Lubelskim, ul. Jana Zamoyskiego 30.

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www