Drukuj print

Akcja poszukiwawcza Jana Chmiela – podsumowanie i podziękowania

Autor: Anna Jaremek
Opublikowano: 15.09.2020

Wyrazy wdzięczności  i podziękowania za bezzwłoczne podjęcie działań i wielkie zaangażowanie w poszukiwaniu zaginionego 77-letniego mieszkańca Janowa Lubelskiego. Po upływie ok. 36 godzin przeszukiwania kompleksów leśnych zakończyły się szczęśliwie odnalezieniem zaginionego Jana Chmiela.

 

Do zdarzenia doszło w dniu 13.09.2020 r. kiedy to dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim w godzinach popołudniowych otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 77–latka, który wyszedł z domu w niedzielę ok. 14.00. Komendant Powiatowy Policji kom. Szymon Mroczek podjął  decyzję o ogłoszeniu alarmu i skierował w rejon policjantów. O zaginięciu poinformowano również wszystkie patrole. Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania, którymi dowodził Zastępca Komendanta mł. insp. Stanisław Tyburski. W akcję  szybko włączyli się także strażacy zawodowi i ochotnicy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wolontariusze. Poszukiwania były kontynuowane w dniu 14.09.2020r. tj. poniedziałek, kiedy to akcją dowodził Komendant Szymon Mroczek. W pomoc włączyła się także Gmina Janów Lubelski.

 

Akcja zakończyła się pomyślnie dnia 15.09.2020 r. we wtorek w godzinach pomiędzy 3.00 a 4.00 poszukiwany został odnaleziony przez sprowadzoną z Rzeszowa ekipę Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami Storat. Na pomoc przybyło 12 osób z 5 psami tropiącymi. W tym miejscu warto podkreślić, iż są to wolontariusze, którzy pracują społecznie. Odnaleziony mieszkaniec został przewieziony do Szpitala w Janowie Lubelskim.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zaangażowali się z pełnym poświęceniem w akcję poszukiwawczą.  Dziękujemy  policjantom z Mobilnego Centrum Poszukiwań Komendy Głównej Policji, policjantom z KGP,  którzy ze śmigłowcem włączyli się w poszukiwania, policjantom z Zamościa i Biłgoraj, którzy przybyli na pomoc z dronami, przewodnikom z psami tropiącymi oraz policjantom Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim i Oddziałów Prewencji z Lublina. Serdecznie dziękujemy strażakom zawodowym i ochotnikom, którzy zawsze służą pomocą, przychodząc na ratunek. Słowa wdzięczności kierujemy także do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Zamościa oraz wolontariuszy z Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej Legii Akademickiej z Lublina, Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT z Rzeszowa. Słowa wdzięczności i podziękowania   dołącza  także rodzina odnalezionego. Wszystkim, którzy  włączyli się w akcję za szybką i sprawną pomoc dziękujemy. W tym miejscu apelujemy do wszystkich, by z rozwagą planować wyjścia w las, starając się mieć przy sobie telefon do kontaktu. Szczególny apel kierujemy do osób starszych i ich opiekunów, by zwracać uwagę i  starać się nie dopuszczać do takich sytuacji.

Burmistrz Janowa Lubelskiego

facebook youtube