Drukuj Drukuj

80. rocznica pacyfikacji wsi Pikule

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 03.10.2022
80. rocznica pacyfikacji wsi Pikule

Lat 48, 15, 3, czy roczek. Dzieci, kobiety, mężczyźni, rodziny. To oni 3 października 1942 roku w miejscowości Pikule ponieśli tragiczną śmierć. Tego dnia wymordowano niemal całą miejscową ludność. Przeżyła jedna osoba, i Ci, których w tym czasie nie było w domu. Wśród 52 zamordowanych było 22 dzieci.  Dzisiaj te zamordowane dzieci byłyby starszymi osobami. Zapewne każde z nich miałoby swoje rodziny, swój dom, swoje wspomnienia i życie…

80 lat temu… w czasie wojny zostali pochowani w zbiorowej mogile, na brzegu lasu. Jesienią 1944 roku, ich ciała zostały przewiezione na janowski cmentarz. Tam spoczywają w zbiorowym grobie.  Tu, w Pikulach na pamiątkowej tablicy, Ich nazwiska, ich los dla nas współczesnych są znakiem historii, o której trzeba pamiętać. Ich nazwiska w pamięci przywołują obraz tamtych wydarzeń  - odgłos pocisków i widok płonących domostw.

Wczoraj odbyły się obchody 80. rocznicy pacyfikacji wsi Pikule. Podczas homilii wygłoszonej przez ks. Kan Tomasza Lisa usłyszeliśmy o tym, że pamięć o tym wydarzeniu jest dla potomków rodzin zamordowanych tragicznym wspomnieniem, a miejsce ich śmierci to miejsce które do nas współczesnych mówi słowami Adama Mickiewicza „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie…”

Za udział w uroczystości, wszystkim zebranym podziękował Burmistrz Krzysztof Kołtyś, zwracając uwagę, że pamięć o tym wydarzeniu powinna być przypominana każdego roku. Na temat pacyfikacji innych miejscowości na terenie naszego Powiatu mówiła Dyrektor Muzeum Regionalnego Barbara Nazarewicz, wymieniając: Potok Wielki, Kalenne, Momoty Górne.

Przedstawiciele samorządów, parlamentu, instytucji oddali hołd i złożyli wieńce. Wśród nich: Poseł Jerzy Bielecki z Kierownikiem Biura Janem Czaja, Starosta Janowski Artur Pizoń wraz z Sekretarzem Powiatu Grzegorzem Krzysztoniem, Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś wraz z Zastępcą Czesławem Krzysztoniem i Przewodniczącą Rady Miejskiej Krystyną Ćwiek, Dyrektor Muzeum Barbara Nazarewicz wraz z Agnieszką Fac – pracownikiem Muzeum, Harcerze na czele z Piotrem Makiem oraz Harcerze Czerwone Kły, Radny Rady Miejskiej Bogdan Startek, przedstawiciele Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Warte pełnili harcerze 7 Środowiskowa Drużyna Starszoharcerska „Zielone Szeregi”.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

facebook youtube