Drukuj Drukuj

380-lecie powstania Janowa Lubelskiego. Wspólnie odkrywamy swoje korzenie. Po prostu czytaj!

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 05.02.2021
380-lecie powstania Janowa Lubelskiego. Wspólnie odkrywamy swoje korzenie.  Po prostu czytaj!

     Na zadane pytanie dlaczego czytamy, najczęściej możemy usłyszeć m.in. takie odpowiedzi: aby miło spędzić czas wolny, dla relaksu, przyjemności, pogłębienia wiedzy, poprawy nastroju, samopoczucia, poznawania innego świata, spełniania marzeń o dalekich podróżach itp. ….. Właśnie takie dalekie podróżowanie, podróżowanie w czasie, niczym wehikułem do lat powstawania naszego miasta Janowa Lubelskiego może nabrać nowego wymiaru i znaczenia. Zagłębianie się w teksty historyczne, przeglądanie zachowanych, archiwalnych dokumentów zobowiązuje właśnie nas potomnych, abyśmy je poznawali i przekazywali  prawdę historyczną o regionie kolejnym pokoleniom.

     Poprzez inicjowanie różnych akcji czytelniczych promujących czytanie, rozwijających czytelnictwo okazuje się, że dotarcie do literatury o regionie może być utrudnione nie tylko z powodu jej braku, lecz spowodowane także sposobem dotarcia do niej. Niewiarygodne dzisiejsze tempo przekazu treści nowymi narzędziami komunikacyjno-informacyjnymi może być także, w tym wypadku, wartościowe. Czy dotrzemy do tekstu sami, czy podany zostanie on za pomocą mediów, ważne okazuje się samo dotarcie i poznanie źródła. Temu poniekąd ma służyć akcja Po prostu czytaj! Do trwającej akcji, zainicjowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną, włączają się znakomite osoby, mieszkańcy Janowa Lub., osoby związane z Janowem (nawet spoza granic kraju) i poprzez swój udział promują to, że warto poznawać swoje korzenie, historię, wartości kulturowe miejsca, w którym  urodziliśmy się, żyjemy itp. Pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że spotka się ona z pozytywnym  odbiorem i zainteresowaniem. Jeśli po kilku odcinkach, filmiki z osobami czytającymi teksty o Janowie podajemy w odcinkach, zapytani ponownie dlaczego warto czytać usłyszymy:  aby poszukiwać prawdę historyczną i wiedzę o regionie, uczyć się patriotyzmu, dostrzec wartości przyjaźni pomiędzy regionami, narodami, wziąć odpowiedzialność za pochopne ocenianie nie uwzględniając źródeł, dowartościować swoje miejsce zamieszkania i pochodzenie… - stwierdzimy, że warto było tym się zająć.

Jeśli to działanie biblioteki pozyska odbiorców, zwiększy poczytność literatury regionalnej (literatury w ogóle) to będzie zasługa nas Wszystkich, przyjęta z wielką przyjemnością  ze strony biblioteki.

Filmowe poczynania prosimy śledzić zaglądając na Facebooka Biblioteka Pedagogiczna Janów Lubelski ( https://www.facebook.com/agnieszka.lesnik.1238)

Zapraszamy!

Wszystkim biorącym udział w akcji, oglądającym nagrania (nawet z przymrużeniem oka) serdecznie dziękujemy!

Biblioteka Pedagogiczna w Janowie Lubelskim

 

 

 

 

facebook youtube