Drukuj Drukuj

380 - lecie Janowa Lubelskiego. Ks. Kazimierz Pińciurek Archiwalny wpis

Opublikowano: 09.06.2020

Kolejną postacią z wystawy " W kalejdoskopie istnień Ziemi Janowskiej" jest ks. Kazimierz Pińciurek.

ks. Kazimierz Pińciurek (1928-1999). Urodził się w Biłgoraju. Przybył do Momot w 1971 roku. Od 1972 roku podjął się misji rozbudowy kościoła. Ze względu na trudności z uzyskaniem pozwolenia władz państwowych na modernizacje, duchowny sam kierował pracami. Świątynię rozbudowywano nocami bez zezwolenia, bez planów, bez fachowców, jedynie za zgodą bpa P. Kałwy. W latach 1975-1992 trwały prace przy wystroju kościoła, które projektował i sam realizował ks. Pińciurek. Spod jego rąk wyszły płaskorzeźby przedstawiające Ostatnią Wieczerzę, postać Matki Boskiej, Drogę Krzyżową, a także bogato rzeźbione sklepienia, ambona, konfesjonał, chrzcielnica, ławki.
Inicjatywę wykazywał nie tylko przy budowie kościoła i w pracach plastycznych. Utrwalał wciąż żywe w pamięci mieszkańców ślady historii. Znakami tych zabiegów są Fontanna Płacząca ze św. Wojciechem, Grota Zniewolenia i Grota Wyzwolenia oraz tablica upamiętniająca pomordowanych w czasie II wojny światowej. Proboszcz również zapoczątkował i rozpropagował agroturystykę w Momotach. Był także zielarzem, muzykiem, fotografem, organizatorem wielu dziecięcych i młodzieżowych imprez: obozów językowych, zawodów sportowych czy dyskotek.
Postawą swoją zjednał sobie serca parafian, którzy w prezencie jubileuszowym sprezentowali mu samochód marki Fiat. Wdzięczność wiernych symbolizowały numery rejestracyjne: TBC 7125 (Tak Bóg Chciał, 71 - rok rozpoczęcia pracy proboszcza i 25-lat pracy w parafii).

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

 

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube