Drukuj print

380 - lecie Janowa Lubelskiego. Jan Sobiepan Zamoyski Archiwalny wpis

Opublikowano: 21.07.2020

Kolejną postacią widniejącą na wystawie " W kalejdoskopie istnień Ziemi Janowskiej" jest Jan Sobiepan Zamoyski.

Jan Sobiepan Zamoyski (1627-1665). Rodzicami jego byli Tomasz Zamoyski oraz Katarzyna Ostrogska Zamoyska. Po śmierci Katarzyny Zamoyskiej, objął zarząd nad Ordynacją Zamoyską stając się zarazem III Ordynatem.
Jan Zamoyski podobnie jak jego matka Katarzyna, starał się być dobrym gospodarzem poświęcając wiele uwagi sprawom miasta, o czym świadczą wystawione przez niego ordynacje. 29 kwietnia 1652 roku w Zwierzyńcu wydana zostaje pierwsza ordynacja, w której to z powodu wyludnienia miasta wskutek wojen i zaraz Jan zezwala Żydom na osiedlenie się w Janowie i wykonywanie działalności rzemieślniczej zwalniając ich od płacenia podatków na 15 lat. Zakazuje im jednak budowy domów w obrębie rynku i w pobliżu Kościoła Katolickiego.
Kolejny przywilej z 29 maja 1654 roku wydany w Zamościu także dotyczy Żydów, a poprzez nich i całej społeczności. W przywileju tym Ordynat zezwala Żydom na osiedlenie się i nabywanie posesji w mieście oraz na wybudowanie w rynku 8 kramnic mających ułatwić im handel.
Sprawę społeczności żydowskiej poruszał także przywilej z 29 maja 1664 roku. Tym razem jednak ze względu na znaczny wzrost liczby Żydów w Janowie Jan „Sobiepan” zakazał im kupować czy nawet arendować od chrześcijan domy w rynku, nad czym czuwać miała wyznaczona przez ordynata komisja. Dokument z 1664 roku poruszył również inną, niezwykle ważną dla miasta sprawę, a mianowicie zawierał zapowiedź uporządkowania przestrzennego miasta Janowa. Jan „Sobiepan” obiecał bowiem miastu wyznaczyć komisje w celu rozmierzenia pól i łąk miejskich. Oprócz tego ordynat zgodził się również na wydłużenie janowianom „wolnizny” na 26 lat.
Jan „Sobiepan” Zamoyski zmarł 7 kwietnia 1665 roku a jego bezpotomna śmierć zakończyła ród wielkiego hetmana i stała się powodem zatargów rodzinnych.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

 

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube