Drukuj Drukuj

380 - lecie Janowa Lubelskiego. Dr Jeremiasz Sowiakowski Archiwalny wpis

Opublikowano: 22.06.2020

Kolejną postacią z wystawy "W kalejdoskopie istnień Ziemi Janowskiej" jest dr Jeremiasz Sowiakowski.

Dr Jeremiasz Sowiakowski (1902-1985). Studia lekarskie ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1928 roku pracował w Oddziale Zakaźnym Państwowego Szpitala im. Łazarza w Krakowie. Pracował jako asystent profesora Ostrowskiego w Klinice Chirurgicznej we Lwowie. W czasie pracy w Klinice uzyskał wysokie kwalifikacje zawodowe jak również opublikował wiele prac w dziedzinie chirurgii. Dr Sowiakowski objął dyrekcję szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim na przełomie 1933/1934 roku. Oprócz pracy organizatorskiej, administracyjnej i zawodowej ogłosił wiele publikacji drukowanych w ówczesnych tygodnikach i miesięcznikach lekarskich. Odbitki swoich prac z okresu przedwojennego jak i powojennego przekazał tutejszemu szpitalowi.

To właśnie on przyczynił się do odbudowania szpitala w Janowie Lubelskim. Rozwinął i unowocześnił szpital. Została zorganizowana sala operacyjna. Zaczęto prowadzić operacje. W 1935 roku. został wybudowany nowoczesny jak na ówczesne czasy pawilon szpitalny, w którym znajdowała się sala operacyjna z zapleczem, sale zabiegowe, porodówka i sale łóżkowe mieszczące około 40 łóżek.

Stworzono oddział chirurgiczny i ginekologiczno - położniczy, prowadzony przez dyrektora szpitala i ordynatora oddziału J. Sowiakowskiego. Wtedy już szpital posiadał osobny oddział zakaźny i oddział chorób wewnętrznych. Jednocześnie za dr Sowiakowskim przybyło kilku lekarzy, którzy rozpoczynali swą pracę na dość trudnym terenie. W 1935 roku jako pierwszy przeprowadził w janowskim szpitalu operacje rzadkiego jak na owe czasy zabiegu otwarcia worka osierdziowego i usunięcia pocisku z mięśnia sercowego z pomyślnym wynikiem.
Doktor Sowiakowski był także działaczem PCK. Opuścili Janów po II wojnie Światowej. W 1972 roku została nadana mu godność Honorowego Obywatela miasta Janowa Lubelskiego.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

 

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube