Drukuj Drukuj

Przekazywane z pokolenia na pokolenie Archiwalny wpis

Opublikowano: 27.03.2013

Dla jednych są przykładem kultywowania pięknych, a często ginących już tradycji wielkanocnych, dla innych inspiracją do naśladowania. Dla wszystkich z nas są na pewno pewną formą wypowiedzi, artystycznej wypowiedzi na temat dawnych zwyczajów i obrzędów wielkanocnych. Są łącznikiem pomiędzy tym, co było i jest – pisanki.

Barwne pisanki, koszyki wielkanocne, stroiki świąteczne, palmy, różne ozdoby (kurczaki, baranki, zajączki itp.), upiększały pokonkursową wystawę zorganizowaną dnia 26 marca br., w Janowskim Ośrodku Kultury. Wystawa ma na celu propagowanie i podtrzymanie tradycji związanych ze świętami Wielkiej Nocy.

Zaczeło się...zwyczajnie. Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim ogłosiło konkurs. Prace należało zgłosić do 18 marca br. Należy tu odnotować, że był to I Powiatowy Konkurs na Pisankę i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Świąt Wielkanocnych, czyli mówiąc w skrócie „Tradycje wielkanocne”. Konkurs obejmował dwie kategorię: prace wykonane techniką tradycyjną i pracę wykonane techniką współczesną. Komisja artystyczna w składzie: Barbara Nazarewicz – etnograf, Dyrektor Muzeum Regionalnego, Lidia Tryka ( instruktor ds. folkloru JOK), Leszek Waberski (plastyk JOK), postanowiła nagrodzić następujące osoby. W kategorii prac wykonanych techniką tradycyjną – I miejsce Gminny Ośrodek Kultury w Godziszowie. Prace wykonane zostały przez twórczynie ludowe: Marię Wielebę, Stefanię Brodowską, Zofię Biegas. W kategorii prac wykonanych techniką współczesną – dzieci i młodzież – I miejsce Alicja Szamanek z Janowa Lubelskiego, w kategorii dorośli - Anna Szamanek z Janowa Lubelskiego.

W konkursie wzięło udział przeszło 40 uczestników. Komisja oceniając wykonane prace, brała pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tradycją, estetykę i pomysłowość wykonania oraz wkład pracy własnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Na wystawie królowały pisanki, tak pod względem ilości, jak i jakości. Wszystkie urzekają kolorystyką i ornamentyką. Jedne zostały wykonane według starych tradycji ludowych: barwione naturalnie, techniką rytowniczą, batikową, inne zostały oklejone naturalnymi materiałami. Styropianowe jajka zostały przyozdobione wstążkami, cekinami, piórkami, obrabiane szydełkiem. Jak zauważymy, janowska pisanka charakteryzuje się bogactwem motywów zdobniczych. Liczy się nie tylko pomysł, zdolności artystyczne, ale przede wszystkim włożone w to wszystko serce…

Dorota Kozdra

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube