wtorek, 25 wrzesień 2018, Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

Żołnierze Leśni – Niezłomni, a Wyklęci

Zachować w pamięci, przywrócić cześć Żołnierzom Niezłomnym to był cel organizowanych w całej Polsce uroczystościach w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Janowie Lubelskim zorganizowane zostały powiatowe uroczystości przez Jerzego Bieleckiego Posła na Sejm RP oraz Grzegorza Pyrzynę Starostę Powiatu Janowskiego.  Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Infułata Edmunda Markiewicza,  w Janowskim Sanktuarium.

Podczas mszy św., Pani Teresa Duda, zaprezentowała własny wiersz pod tytułem „Żołnierze Leśni – Niezłomni a Wyklęci”.
(fragmenty)

Cóż można dziś powiedzieć,
o tysiącach Bohaterów z 1944 i 45 roku, i następnych latach.
W zielonych rogatywkach, z orzełkiem w otoku,
twarzach ziemistych, zapadłych i…
szarych oczach płonących -
gdzie taił się ból i lęk -
złączony z nadzieją gdzieś.
W okopach i leśnych ostępach za horyzontem,
o wolnej Ojczyźnie i jej chwale.
To o tych Niezłomnych , chociaż –
Wyklętych, bandytami nazwanych – ta pieśń.
Im pamięć odebrano, cześć, szacunek,
nadzieje wolności-jak śmieć zdeptano, zmiażdżono.
A oni walczyli, bo nigdy nie pogodzili się z utratą wolności.
Ścigani po lasach jak dzikie bestie.
Torturowani i maltretowani z mściwą satysfakcją
w NKW- dowskich i Ubeckich katowniach,
w tył głowy sowieckim sposobem-strzelano,
na szubienicach, godność wieszano-
którą Polak w młodym sercu,
ku chwale odzyskanej Ojczyzny-niósł.
Leśni Bracia Niezłomni, także na naszej Janowskiej Ziemi,
krew przelewali między innymi:
Wincenty Sowa – Vis, Józef Zadzierski- Wołyniak,
Franciszek Przysiężniak- O. Jan, Bolesław Usow- Konar,
Adam Kusz Garbaty, Andrzej Kiszka- Dab, Józef Kłys,
Zygmunt Kałamajka, Wacław Ulanowski, Józef Martyna, Tadeusz Bielak.
Bracia , Dzisiaj nie krylibyście się w leśnych kniejach
Ale, w pierwszym szeregu walczylibyście o to , co święte, co jest dziedzictwem Narodu; „Bóg Honor Ojczyzna”
I ta najmniejsza Ojczyzna – w ścianach rodzinnego domu.

Po mszy świętej Patrioci, jak nazwał wszystkich zebranych ks. Infułat Edmund Markiewicz, wraz ze sztandarami udali się pod tablicę Żołnierzy Wyklętych na Janowski Rynku. Do zgromadzonych w miejscu upamiętnienia Niezłomnych Bohaterów, Wicestarosta janowski Antonii Kulpa, wygłosił krótkie przemówienie przypominające historie tamtych lat. Następnie złożono kwiaty i wieńce. Wśród składających  była między innymi: delegacja Narodowych Sił Zbrojnych, Burmistrz Krzysztof Kołtyś wraz z Zastępcą Burmistrza Czesławem Krzysztoniem i Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Janus, Wójt Gminy Godziszów Józef Zbytniewski wraz z delegacją, a także delegacje ze szkół janowskich oraz  organizacji i stowarzyszeń działających na naszym terenie.

Na zakończenie uroczystości Starosta Powiatu  Grzegorz Pyrzyna wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Władysławem  Sową i Wicestarostą Antonim Kulpą oraz wszystkimi dyrektorami jednostek organizacyjnych powiatu złożyli wieniec. Następnie kilka osób występujących prywatnie zapaliło znicze, między innymi Radny Urzędu Gminy Ryszard Majkowski.

Uroczystość dobiegła końca, a siarczysty mróz zachęcał do szybkiego powrotu do domów.

Jan Machulak