piątek, 20 październik 2017, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnej aplikacji RSO (Regionalny System Ostrzegania)

W związku z powtarzającymi się niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi zwiazanymi z przejściem gwałtownych frontów burzowych na terenie Polski, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców województwa lubelskiego, Wojewoda Lubelski zachęca mieszkańców do instalowania na smartfonach bezpłatnej aplikacji RSO (Regionalny System Ostrzegania)

Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na telefony komórkowe. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

Jak to działa?

Komunikat (ostrzeżenie) generowany jest przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych oraz SMS (tylko najważniejsze komunikaty).

1 lipca 2015 r. uruchomione zostały wszystkie funkcjonalności przewidziane dla RSO -  przede wszystkim funkcja powiadamiania poprzez SMS, ale nie tylko, bo również od 1 lipca system obejmuje wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli: TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka. Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

Bezpłatna aplikacja mobilna RSO (platformy: AndroidiOS, WindowsPhone ) umożliwia dostęp do komunikatów generowanych na terenie całego kraju.