niedziela, 17 grudzień 2017, Imieniny: Olimpii, Łazarza, Jolanty

Z tych bibliotek korzystały pokolenia, teraz…

Ważą się losy Bibliotek Pedagogicznych, których filie znajdują się w ośmiu miastach na terenie województwa lubelskiego. Podkreślić należy, że do likwidacji (czy może reorganizacji?) „zgłoszone” są biblioteki z każdego województwa w Polsce. Jeśli mówimy o województwie lubelskim oprócz janowskiej biblioteki, której filia mieści się na Ogrodowej, w Domu Nauczyciela do likwidacji wytypowanych jest jeszcze siedem, w tym: w Lubartowie, Opolu Lubelskim, Puławach, Bełżcach, Kraśniku, Bychawie i Rykach. Być może ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na kolejnym Sejmiku Województwa tj. 23 września. Jak czytamy na łamach Dziennika Wschodniego (informacja z dnia z 12 września br.) „Nie jest to zamysł władz województwa. Sprawa związana jest z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Filie bibliotek pedagogicznych mają przechodzić pod lokalne Centra Rozwoju Edukacji i podlegać pod starostwa powiatowe”. Czytając wyżej cytowane zdanie trzeba mieć także na uwadze, że do tej pory pedagogiczne biblioteki utrzymywał samorząd województwa, teraz filie zostałyby przejęte przez powiaty, a w związku z tym pojawia się pytania – czy powiaty znajdą środki na ich utrzymanie? Jak wypowiada się Jerzy Bielecki – Starosta Janowski „zrzucenie odpowiedzialności finansowej na powiaty bez przekazania środków finansowych jest przejawem arogancji ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rządu. Starostwo Janowskie nie posiada środków na prowadzenie Biblioteki Pedagogicznej”. W Janowie Lubelskim oprócz wyżej wymienionej Biblioteki Pedagogicznej, istnieje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, której środki na utrzymanie pochodzą z budżetu Gminy i Powiatu.

Biblioteka Pedagogiczna istniejąca w Janowie Lubelskim około 60 lat, tak jak inne w województwie, czy w Polsce może zostać „zamknięta”. Kierownik tejże biblioteki - Anna Żuraw – Łopata nie ukrywa, że jest zaniepokojona taką sytuacją, tak jak każdy pracownik Biblioteki Pedagogicznych w Polsce, niepokoi się losem księgozbioru, a przede wszystkim faktem, iż wszystko jest już przesądzone, a teraz pozostało już tylko czekać „na wyrok” w tej sprawie. „Przychodzą czytelnicy, którzy wiedzą o likwidacji Biblioteki pytają się o jej dalsze losy – informuje Kierownik – trudno mi o tym mówić. Wszędzie mówią o tym, mimo wszystko przychodzę do pracy i staram się pracować tak, jakby o tym fakcie nie było mowy. Chociaż przyznaje, że jest to trudne. Odnoszę wrażenie, że niewielu mieszkańców miasta, w tym i powiatu ma świadomość, że taka sytuacja ma miejsce. Pewnego dnia zdarzy się tak, że przyjdzie stały czytelnik i okaże się, że zobaczy jedynie zamknięte drzwi".

Dorota Kozdra