czwartek, 25 maj 2017, Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

Wycinka drzew i krzewów - nowe przepisy

1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Najważniejsze zmiany dotyczą zezwoleń na usunięcie drzew oraz sposobu i wysokości naliczanych za to opłat.

Zgodnie z nowymi przepisami nie ma już obowiązku posiadania zezwolenia na usunięcie drzew rosnących na nieruchomościach należących do osób fizycznych, usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zniknął także obowiązek posiadania zezwolenia na usunięcie drzew o obwodach do 100 cm dla gatunków szybkorosnących, takich jak topole, wierzby, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinia akacjowa, platan klonolistny; oraz do 50 cm dla pozostałych gatunków, bez względu na cel usunięcia i formę własności gruntu, z którego jest usuwany.

Zmieniła się także wysokość opłat za usunięcie drzew lub krzewów oraz sposób ich naliczania. Stawka opłaty dla drzew wynosi 500 zł, a dla krzewów – 200 zł. Kwota opłaty za usunięcie drzewa jest ustalana poprzez mnożenie stawki opłaty i obwodu pnia wyrażonego w cm. Obwód do określenia opłaty będzie mierzony na wysokości 130 cm nad poziomem gruntu. W przypadku krzewów jest to mnożenie stawki opłaty i powierzchni krzewów w metrach kwadratowych.

Rada gminy może w formie aktu prawa miejscowego zmienić stawki opłaty oraz zwiększyć katalog przypadków zwolnionych z konieczności posiadania zezwolenia na usunięcie drzew.

Więcej informacji na temat zmian dotyczących usuwania drzew i krzewów można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Janowie Lubelskim, ul. Zamoyskiego 59, pok nr 3 lub pod numerem telefonu 15 8724315.