środa, 26 wrzesień 2018, Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Stypendyści Funduszu Stypendialnego im. Marii i Lecha Kaczyńskich

Czym wyróżniają się uczniowie, którzy w obecnym roku otrzymali Stypendium im. Marii i Lecha Kaczyńskich? Talentem, pracowitością, sumiennością, wiedzą. To uczniowie, którzy nie zaprzestają swoich osiągnięć, czy to muzycznych, plastycznych, wokalnych, czy też z dziedziny nauk humanistycznych, ścisłych.

Uzyskując bardzo dobre wyniki w nauce są dla innych przykładem, jak wiele można osiągnąć. To już czwarta edycja Funduszu Stypendialnego im. Marii i Lecha Kaczyńskich. W tym roku, z Powiatu Janowskiego wyróżniono 26 uczniów, co łącznie w czteroletniej działalności Funduszu pozwoliło przyznać 100 stypendiów.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęto fragmentem filmu „Lista Pasażerów”, przywołujący wspomnienia Marty Kaczyńskiej - córki Pary Prezydenckiej. Kolejno, minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Uroczyste wręczenie stypendium rozpoczął również występ jednego ze stypendystów - Franciszka Łukasz, który słowami piosenki „Listopadowa cisza” przywołał pamięć o tych wszystkich, dla których słowo patriotyzm, Ojczyzna stanowiło jedną z największych wartości życia…

Przypomnijmy, że Fundusz Stypendialny im. Marii i Lecha Kaczyńskich został powołany z inspiracji miejscowych samorządowców, przedstawicieli organizacji społecznych wywodzących się ze środowisk prawicowych. Jak podkreśla Artur Pizoń – „pomysł zrodził się, aby uczcić pamięć tragicznej zmarłej w Katastrofie Smoleńskiej Pary Prezydenckiej św. p. Marii i Lecha Kaczyńskich”. W tym roku Komisja Stypendialna przyznała 26 stypendiów edukacyjnych. Uczniowie Ci zostali zgłoszenie przez proboszczów parafii z dekanatu modliborskiego i janowskiego, w porozumieniu z dyrektorami szkół. Uroczyste wręczenie stypendiów laureatom odbyło się 18 grudnia br. Janowskim Ośrodku Kultury. Uroczystość uświetnił występ młodzieży z Parafii Brzeziny pw. Miłosierdzia Bożego w Brzezinach Stojeszyńskich pod kierunkiem Moniki Brzozowskiej.

W uroczystości udział wziął prof. Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski, Grzegorz Czelej – Senator RP, którzy w towarzystwie  Jerzego Bieleckiego – Posła na Sejm RP, Krzysztofa Kołtysia  - Burmistrza Janowa Lubelskiego, Grzegorza Pyrzyny – Starosty Janowskiego oraz ks. kan. d. Jacka Staszaka - proboszcza parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela, wręczali laureatom stypendia. List Intencyjny od Jarosława Kaczyńskiego Prezesa Prawa i Sprawiedliwości odczytał Grzegorz Czelej.

Prowadzący spotkanie: Krystyna Ćwiek i Artur Pizoń, zwrócili szczególną uwagę, iż zebrane środki finansowe w ramach funduszu pomogą wyróżnionym uczniom w dalszej realizacji pasji i zainteresowań. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli mieszkańcy Powiatu Janowskiego, lokalni działacze samorządowi z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, wśród których należy wymienić: Jerzego Bieleckiego – Posła na Sejm RP, Jana Franię – Radnego Województwa Lubelskiego, Burmistrza Janowa Lubelskiego Krzysztofa Kołtysia, Wiceburmistrza Czesława Krzysztonia,  Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewę Janus, Artura Pizonia – ARMiR Lublin, Grzegorza Pyrzynę – Starostę Janowskiego, Antoniego Kulpa – Wicestarostę, Józefa Zbytniewskiego – Wójta Gminy Godziszów, Władysława Sowa – Przewodniczącego Rady Powiatu oraz Dyrektorów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkól średnich z terenu Powiatu Janowskiego, a także członków Zarządu Powiatowego PiS w Janowie Lubelskim, w tym pracownicy Biura Poselskiego Jerzego Bieleckiego: Jan Czaja, Ilona Wieleba, Magdalena Kamińska.

Już po raz czwarty zostały wręczone stypendia dla uzdolnionych uczniów z terenu Powiatu Janowskiego. Fundusz Stypendialny im. Marii i Lecha Kaczyńskich otrzymało 26 uczniów. Z terenu gminy Janów Lubelski wyróżniono: Piotrowi Wołoszyn – Zespół Szkół Publiczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Białej, Piotr Pizoń – Zespół Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim, Julia Pawlos – Publiczna Szkoła Podstawowa w Momotach Górnych, Marcin Kucab – Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim, Amanda Kulpa – Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, Karol Lenart – Oddziały Gimnazjalne w Janowie Lubelskim, Oskar Martyna – Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Łążku Ordynackim, Franciszek Łukasz – Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim. Z terenu gminy Batorz: Paweł Grzegórski – Zespół Szkół w Błażku, Aleksandra Stępniak – Zespół Szkół w Batorzu. Z gminy Chrzanów: Magdalena Golec i Karolina Ciupak z Zespołu Szkół w Chrzanowie. Z terenu gminy Dzwola: Agata Flis – Zespół Szkół w Krzemieniu, Łukasz Nieściur – Publiczna Szkoła Podstawowa w Branwi, Natalia Szpot – Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Dzwoli, Bartosz Kotrybała – Zespół Szkół w Kocudzy.

Z gminy Godziszów: Aneta Ligaj – Zespół Szkół w Wólce Ratajskiej, Julia Drozd – Publiczna Szkoła Podstawowa w Piłatce, Mateusz Mazur – Publiczna Szkoła Podstawowa w Andrzejowie, Jacek Król – Zespół Szkół w Godziszowie, Daniel Karol Boczek – Zespół Szkół w Zdziłowicach. Z gminy Modliborzyce; Natalia Lodowska – Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Wierzchowiskach, Ewelina Gąska – Zespół Szkól w Modliborzycach. Z terenu Gminy Potok Wielki: Weronika Czajka – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Potoczku, Agnieszka Lewandowska – Zespół Szkół im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim, Ewa Słabczyńska – Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Potoku Stany.

Tekst i foto: Dorota Kozdra