sobota, 16 grudzień 2017, Imieniny: Albiny, Zdzisławy, Adelajdy

Stypendyści Funduszu Stypendialnego im. Marii i Lecha Kaczyńskich

Uzdolnieni muzycznie, utalentowani plastycznie, czy wokalnie. Dla jednych ulubionymi przedmiotami są nauki humanistyczne, dla innych ścisłe. To uczniowie, którzy uzyskują bardzo dobre wyniki w nauce. Ideą Funduszu jest wyróżnienia właśnie tych uczniów. Przypomnijmy, że Fundusz Stypendialny im. Marii i Lecha Kaczyńskich został powołany z inspiracji miejscowych samorządowców, przedstawicieli organizacji społecznych wywodzących się ze środowisk prawicowych. Jak podkreśla Artur Pizoń – „Pomysł zrodził się, aby uczcić pamięć tragicznie zmarłej w Katastrofie Smoleńskiej Pary Prezydenckiej Śp. Marii i Lecha Kaczyńskich”. W tym roku tak, jak w poprzednim Komisja Stypendialna przyznała 25 stypendiów edukacyjnych. Uczniowie Ci zostali zgłoszeni przez Proboszczów Parafii z Dekanatu modliborskiego i janowskiego, w porozumieniu z Dyrektorami Szkół. Uroczyste wręczenie stypendiów laureatom odbyło się 20 grudnia br. Janowskim Ośrodku Kultury. Uroczystość uświetnił występ młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych. W uroczystości udział wziął Grzegorz Czelej – Wicemarszałek Senatu, który w towarzystwie  Jerzego Bieleckiego – Posła na Sejm RP, Krzysztofa Kołtysia  - Burmistrza Janowa Lubelskiego, Grzegorza Pyrzyny – Starosty Janowskiego oraz ks. kan. dr Jacka Staszaka - proboszcza Parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela, wręczono laureatom stypendia. Nim zostały wręczone stypendia został wyświetlony film przypominający sylwetki Marii i Lecha Kaczyńskich, w dalszej kolejności usłyszeliśmy o idei powołania funduszu.

Prowadzący spotkanie: Krystyna Ćwiek i Artur Pizoń, zwrócili szczególną uwagę, iż zebrane w ramach funduszu środki finansowe pomogą wyróżnionym uczniom w dalszej realizacji pasji i zainteresowań. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli mieszkańcy Powiatu Janowskiego z Burmistrzem Krzysztofem Kołtysiem i Wiceburmistrzem Janowa Lubelskiego Czesławem Krzysztoniem, z Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Janus, Dyrektorami Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Janowskiego, a także członków Zarządu Powiatowego PiS w Janowie Lubelskim. Dużym zaangażowaniem wykazał się Poseł Rzeczypospolitej Polskiej – Jerzy Bielecki.

Przypomnijmy, że już po raz trzeci zostały wręczone stypendia dla uzdolnionych uczniów z terenu Powiatu Janowskiego. Fundusz Stypendialny im. Marii i Lecha Kaczyńskich otrzymało 25 uczniów. Z terenu gminy Janów Lubelski wyróżniono: Wiktorię Lewczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki z Zespołu Szkół w Białej, Magdalenę Startek z Publicznej Szkoły Podstawowej z Momotach Górnych, Agatę Tyra z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim, Aleksandrę Małek z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim, Monikę Sylwię Karkut – Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim, Cezarego Świercz – z Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim, Mateusza Blachę – Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Z gminy Batorz: Kinga Panek – Zespół Szkół w Błażku, Natalia Rojek z Zespołu Szkół w Batorzu. Z gminy Chrzanów: Monika Sulowska – Zespół Szkół w Chrzanowie, Michał Ciupak – Zespół Szkół w Chrzanowie. Z gminy Dzwola: Sylwia Dubiel z Zespołu Szkół w Krzemieniu, Kinga Rożek – z Publicznej Szkoły Podstawowej w Branwi, Agata Kot z Zespołu Szkół w Dzwoli im. Bohaterów Września 1939 roku, Natalia Osiewicz z Zespołu Szkół w Kocudzy. Z gminy Godziszów: Dominika Moskal z Zespołu Szkół w Wólce Ratajskiej, Klaudia Dobrzyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Piłatce, Michał Moskal z Publicznej Szkole Podstawowej w Andrzejowie, Łukasz Jarosz z Zespołu Szkół w Godziszowie, Weronika Zarzeczna z Zespołu Szkół w Zdziłowicach. Z gminy Modliborzyce: Krystian Jan Pawlos  z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Wierzchowiskach, Magdalena Martyna z Zespołu Szkół w Modliborzycach, Gabriela Nosal z Zespołu Placówek Oświatowych w Stojeszynie. Z gminy Potok Wieki: Sylwia Lewandowska z Zespołu Szkół im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim, Aleksandra Kubik z Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Potoku Stanach.

Niech puentą dla obecnych i przyszłych stypendystów będą słowa piosenki Szymona Wydry „Życie jak poemat”: „Nie rezygnujmy ze swych marzeń, Kto to wie co jeszcze czas pokaże, Kto to może widzieć co się stanie, Choćby dziś, Nasze życie będzie jak poemat, Trzeba tylko znaleźć dobry temat, Trzeba się odnaleźć w nim, Aby być…”

Tekst i foto: Dorota Kozdra