poniedziałek, 20 listopad 2017, Imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

Przedsiębiorco, odbierz list z ZUS albo zajrzyj na eskladka.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę listów, w których informuje przedsiębiorców o ich nowych numerach rachunków do opłacania składek. Niestety nie wszyscy odebrali tę ważną wiadomość.

W powiecie janowskim ZUS rozesłał w październiku 2,2 tys. listów poleconych. Większość z nich (1,8 tys.) instytucja skierowała do aktywnych płatników składek: pracodawców, prowadzących jednoosobowe firmy, rodziców opłacających składki za nianię oraz osób, które ubezpieczyły się dobrowolnie. Pozostałe czterysta listów ZUS wysłał do nieaktywnych płatników składek, którzy mają jeszcze do spłacenia długi składkowe.

W każdym liście jest informacja o indywidualnym numerze rachunku składkowego danego płatnika. Stare konta ZUS będą działać tylko do końca grudnia. Natomiast od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie wpłacał składki na swój własny numer rachunku składkowego – jednym przelewem miesięcznie. W piśmie z ZUS są też informacje o zmianach w rozliczaniu składek, które wejdą w życie w styczniu.

Niewielka część płatników składek nie odebrała listu z ZUS. Zakład wyjaśnia teraz, dlaczego tak się stało. Będzie starał się dotrzeć z wiadomością o numerze rachunku do osób, które nie odebrały korespondencji.

Tę ważną informację można znaleźć nie tylko w liście z Zakładu. Instytucja uruchomiła właśnie stronę internetową www.eskladka.pl, gdzie działa wyszukiwarka numerów rachunków składkowych. O swój numer można też zapytać w każdej placówce ZUS i w Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00).

Przedsiębiorca może łatwo sprawdzić, czy otrzymany numer rachunku faktycznie należy do niego. Ostatnie dziesięć cyfr numeru to jego NIP. Każdy numer rachunku ZUS zawiera również ciąg cyfr, który identyfikuje instytucję: 60000002026.

Więcej informacji o zmianach – na www.zus.pl/eskladka oraz na szkoleniach, które odbędą się także w Puławach, 14 i 16 listopada.

Małgorzata Korba

regionalny rzecznik ZUS