wtorek, 21 sierpień 2018, Imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii

Podaruj coś od siebie...małemu przyjacielowi w potrzebie

W tej akcji – jak zaznaczają organizatorzy nie zbieramy środków finansowych, lecz dary rzeczowe odzież, obuwie, żywność, słodycze, środki czystości, zabawki. Przypomnijmy, że zebrane „podarunki” wydawane są w Ośrodkach Pomocy Społecznej przed Świętami Bożego Narodzenia. Mowa o Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, do której już po raz jedenasty włączyła się janowska podstawówka, a dokładnie organizatorzy i wolontariusze Akcji ze Sztabu nr 75 przy PSPzOI w Janowie Lubelskim, na czele z Joanną Kulpa i Joanną Lenart. Wielka zbiórka darów akcji odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Wśród wolontariuszy nie zabrakło także tych najmłodszych, którzy wspólnie z nauczycielami i opiekunami będą „Pamiętać o najmłodszych, Tych, mieszkających obok nas, Tych, którzy liczą na nas”.

Zainicjowanie tegorocznej akcji miało miejsce dnia 19 listopada br., przy udziale dziennikarki z Radia Lublin – Ewy Dados, pomysłodawczyni i głównej organizatorki akcji z Lubelskiego Sztabu.  Jak wspominała Pani Ewa – „wszystko” zaczęło się w październiku 1993 r., do programu radiowego dla dzieci pt. „Jasiek – dobranocka dla najmłodszych” przyszło kilkoro dzieci z lubelskiej starówki. Jak się później okazało były to dzieci będące w trudnej sytuacji życiowej, z rodzin wielodzietnych, niepełnych, patologicznych i zwyczajnie biednych. Jeden z nich – dziesięcioletni chłopiec Przemek, nie prosił o pieniądze, lecz o pomoc w znalezieniu dla siebie pracy. Przemek miał wielu przyjaciół z podobnymi problemami. Niniejsze wydarzenie skłoniło do ogłoszenia w Radiu Lublin zbiórki darów pod hasłem „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Tak się zaczęło…” – wspomina Ewa Dados. Logo akcji to słoneczko – radosne, uśmiechnięte, niosące „od jednych dla drugich” ciepło.

Bogaty program artystyczny przygotowany przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej dnia 19 listopada br., wprowadził nas w nastrój zamyślenia nad tymi wszystkimi, których „małe serca” potrzebują odrobinę tej szczególnej dobroci.  Uczestnicząc w tej akcji dajemy cząstkę swego serca... nieznanemu małemu przyjacielowi w potrzebie.

Tekst i foto: Dorota Kozdra