poniedziałek, 20 listopad 2017, Imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

O poranku nad Zalewem Janowskim

Teren ZOOMU NATURY zachęca do spacerów i spędzania wolnego czasu, również o poranku. Jeszcze nie rozbrzmiewa muzyka, pracownicy kończą kosić trawy i sprzątać. Cisza i spokój to jeden z wielu walorów tego miejsca. Spacerek groblą od kąpieliska przy pięknej pogodzie to marzenie turysty, ale także i mieszkańca Janowa Lubelskiego.
Po drodze mijamy  wędkarzy,  idąc dalej tuż przed ogródkami działkowymi pojawia się tabliczka - teren budowy. Tu już nie widać wędkarzy, trzeba zachować warunki bezpieczeństwa. Idąc dalej schodzimy kładką na rowem opaskowym do lasu i tą drogą docieramy do miejsca gdzie trwa budowa. Tuż obok DUO już widać pierwsze efekty prac budowlanych, które rozpoczęły się dwa dni temu.
Trwa realizacja projektu  „ZOOM NATURY I KULTURY”, który przewiduje przebudowę ciągu pieszo rowerowego o szerokości 3 mb na długości 1862 mb na koronie grobli Zalewu w Janowie Lubelskim. Na tym etapie budowy przewidziano także wykonanie ścieżki pieszej obok plaży o długości 173, 15mb i szerokości 2 mb. W ramach prac zostaną  wyremontowane dwie kładki piesze na rowie opaskowym i wykonany pomost dla wędkarzy niepełnosprawnych. Ponadto zamontowane zostaną przekazane przez UM elementy małej architektury tj. 30 ławek, 30 koszy oraz 30 stojaków na rowery. Prace posuwają się w kierunku ogródków działkowych.  Wędrując dalej mijamy bramę wjazdową na Wyspę i już jesteśmy nad kąpieliskiem, a tam w zakolu wielkie ławice ryb, których gatunki, jako laik nie mogę określić. Prawda, że są mniejsze niż te nad tamą na Solinie, ale są i w naszym Zalewie. Kawiarenki otwierają podwoje dla gości, na parkingach pojawiła się obsługa, słońce zaczyna przypiekać więc czas na turystę seniora skryć się pod daszkiem nad Zalewem lub wracać do domu.

Jan Machulak