poniedziałek, 24 wrzesień 2018, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

O bohaterach, wydarzeniach „tamtych” lat… w 100 rocznicę Niepodległości

Proces formowania się niepodległej władzy w Janowie Lubelskim, w 1918 roku – to temat, który do tej pory przypominamy był na łamach książek i czasopism naukowych. Muzeum Regionalne pod kierunkiem Dyrektor Barbary Nazarewicz z myślą o lokalnych obchodach 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowało interesująca wystawę na wyżej przywołany temat. Plenerowa wystawa, dostępna dla wszystkich na rynku Starego Miasta składa się z kilkunastu plansz „opatrzonych” historycznym tekstem (ulotki, dokumenty, wspomnienia, relacje świadków), archiwalnymi fotografiami, które odnoszą nas do odległego czasu.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 11 września br. W tematykę wystawy wprowadził wszystkich zgromadzonych Piotr Widz – wykonawca wystawy, pracownik Muzeum. Interesująca podróż do 1918 roku, to poznanie „fragmentu” życia pułkownika Władysława Belina – Prażmowskiego, dr Władysława Jabłońskiego – to postacie związane z historią naszego miasta.

W otwarciu wystawy uczestniczył Burmistrz – Krzysztof Kołtyś, Zastępca Czesław Krzysztoń, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Ewa Janus, Sekretarz Gminy – Bożena Czajkowska, Wicestarosta Janowski – Antoni Kulpa, Dyrektorzy szkół, instytucji, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza z nauczyciel historii Marią Krzosek.

Dodajmy, że ekspozycję tworzą materiały, które pochodzą z archiwum Muzeum Regionalnego oraz ze zbiorów osób prywatnych.  Wystawę można oglądać do końca listopada br.

Tekst: Dorota Kozdra, foto: Jan Machulak, Dorota Kozdra