wtorek, 25 wrzesień 2018, Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

Nagrodzono ludzi kultury

Kultura i tradycja to szerokie pojęcie, za którym kryją się konkretne wydarzenia, konkretni ludzi. To pracownicy Muzeów, Ośrodków Kultury, Bibliotek miejskich i gminnych, to twórcy ludowi, gawędziarze, muzykanci. To oni każdego roku w maju obchodzą swoje Święto – Dzień Działacza Kultury . Ten dzień pyta o obecny obraz  kultury polskiej, o tych wszystkich, którzy go tworzyli, i o tych, którzy go pielęgnują. To strażnicy tradycji …

Wśród nich… Zenona Jakubaszek, Lucyna Jargiło, Janina Dyjach, Elżbieta Kamińska, Stanisław Kapusta to osoby, którym wczoraj tj. 17 maja br., na Powiatowym Dniu Działacza Kultury przyznano odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej. Niniejsze odznaczenia przyznawane są przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a przyznaje się osobom wyróżniającym się w jej tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie. Na ręce dyrektorów i kierowników ośrodków kultury i bibliotek z Powiatu Janowskiego zostały złożone podziękowania od Starosty Janowskiego, który przypomniał osobę Ignacego Padarewskiego, który był wybitnym pianistą, kompozytorem, mecenasem sztuki, ale również przykładem jak człowiek o skromnym pochodzeniu, ale wyjątkowych talentach, etyce pracy i wielkich zdolnościach może wiele osiągnąć. „To wy drodzy działacze Kultury utwierdzacie tożsamość narodową, za to Wam dziękuje i kieruje słowa uznania” – podkreślił Janowski Starosta Grzegorz Pyrzyna, który z gospodarzem spotkania Jerzy Pietrzykiem - Wójtem Gminy Potok Wielki wręczał odznaczenia i listy gratulacyjne wszystkim wyróżnionym.

Na wczorajszym spotkaniu z okazji Dnia Działacza Kultury obecni byli również Janowscy twórcy ludowi, przedstawiciele instytucji kultury. Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś na ręce Dyrektorów instytucji złożył najserdeczniejsze życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom instytucji kultury z naszej gminy: z Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim - Dyrektor Barbara Nazarewicz, z Janowskiego Ośrodka Kultury - Dyrektor - Łukasz Drewniak, z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Janowie Lubelskim - Dyrektor Wiesława Olech. Ponadto w spotkaniu uczestniczyła Lidia Tryka – Instruktor ds. plastyki JOK, szefowa Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego, Aleksander Krzos – instruktor ds. muzyki JOK, Kierownik Olek Orkiestry, pracownicy Muzeum Regionalnego – Justyna Flis, Piotr Widz, pracownicy Miejskiej Biblioteki – Edyta Prystańska.

Na zakończenie uroczystości swój repertuar zaprezentował zespół Stanianki i Kapela z Potoka Wielkiego. Dodajmy, ze uroczystość została poprowadzona przez Annę Brankiewicz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Potoku Wielkim.

Tekst i foto: Dorota Kozdra