poniedziałek, 20 listopad 2017, Imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

Międzynarodowy Miesiąc AAC- komunikacja osób niepełnosprawnych

Dnia 27 października 2017 r. uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach poświęconych czytaniu uczestniczącemu, które zorganizowali pracownicy Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Janowie Lubelskim.

W warsztatach również uczestniczyła grupa wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza : Łucja Wieleba  I a, Paweł Pituch  I c,  Martyna Borkowska I c, Kacper Gierłach I c i Mateusz Łukasik I c wraz z nauczycielami bibliotekarzami Izabelą Wąsek i Agnieszką Gierczak. Uczestnicy poznali wspomagające  i alternatywne metody komunikacji, zapoznali się z zasadami posługiwania się językiem migowym, alfabetem palcowym, punktowym, daktylografią i makatonem. Poznali, także znaki graficzne, piktogramy, symbole PCS i znaki Blissa.

AAC (Augmentative and Alternative Communication) oznacza wszelkie działania, których celem jest pomoc w porozumiewaniu się osobom niemówiącym lub posługującym się mową w ograniczonym stopniu.  Zamiast wypowiadanych słów i zdań mogą używać znaków graficznych (piktogramów, obrazków, symboli), znaków manualnych (gestów) lub znaków przestrzenno-dotykowych (np. przedmiotów).Dzięki temu mogą dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia – pokonywać bariery  w porozumiewaniu się i stawać się niezależnymi.

Podczas czytania uczestniczącego budujemy wspólne pole uwagi z czytającym, jest on sprawcą sytuacji – dajemy szansę i czas na naukę porozumiewania się. Uczniowie korzystają ze specjalnie przygotowanych książek, komunikują się za pomocą alternatywnych sposobów porozumiewania się używając: gestów, znaków obrazkowych. W trakcie czytania uczestniczącego istotne jest zaangażowanie ruchowe dziecka np.: odwracanie stron, naklejania symboli. Książki dla dzieci wydawane przez wydawnictwa można wyposażyć  w symbole dające możliwość spontanicznej aktywności komunikacyjnej.

Na koniec warsztatów, uczestnicy w grupach tworzyli książeczki do czytania uczestniczącego.

Nauczyciel bibliotekarz z LO Janów Lubelski

Agnieszka Gierczak