czwartek, 26 kwiecień 2018, Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława

Magia świąt na kartkach bożonarodzeniowych

Jak okazuje się, śledząc historię kart świątecznych to, o dziwo, brak czasu był genezą tych pocztówek.

Pierwsza świąteczna kartka pochodzi z roku 1843. Wykonana została w Londynie na zlecenie Sir Henry’ego Cole’a i widniała na niej ilustracja sporządzona według pomysłu Johna Callcotta Horsley’a. Od 1875 r. kartki zyskały obieg międzynarodowy. Popularność korespondencji pocztówkowej wykroczyła poza granice Europy. Rozpoczęło się prawdziwe pocztówkowe szaleństwo. Bożonarodzeniowe kartki zyskały ogromną rzeszę zwolenników. Pojawiały się coraz to nowe pomysły na urozmaicenie tradycji pocztówkowej. Projektowali je artyści wielkiej miary, jak chociażby Salvador Dali, Anna Mary Robertson Moses, czy Norman Rockwell. Swojsko brzmiąca dla nas „pocztówka”, to zasługa Henryka Sienkiewicza, który w 1900 r. w Warszawie wygrał ogłoszony konkurs na polską nazwę karty pocztowej.

A co wnoszą w temat kart bożonarodzeniowych czasy nam obecne… Współczesne kartki zawierają cały wachlarz różnego rodzaju obrazów. Są dowcipne, z zimowymi krajobrazami, zdjęciami, Świętym Mikołajem, coraz częściej zawierają romantyczne sceny. Bardzo często wypuszczają swoje własne kartki organizacje charytatywne (pierwszą wydano w 1949 r. ). Pieniądze z ich sprzedaży trafiają wtedy do najbardziej potrzebujących. To właśnie w okresie świątecznym potrzeba ich najwięcej.

Bez względu na formę kartki, rodzaj ilustracji ją uzupełniający, to najważniejsze są pamięć i życzenia, ciepłe myśli i pragnienie jedności z bliskimi. Nawet najsympatyczniejszy e-mail, mms, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej świątecznej kartki.

Zapraszamy do obejrzenia świątecznych interpretacji na kartkach wykonanych przez dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim. Prace zostały wykonane pod opieką artystyczną p. Stefanii Wójcik, nauczycielki plastyki. Kartki w rzeczywistości wyglądają jeszcze ładniej!

Wystawę kartek janowskich uczniów zaprezentowano w Galerii „Na Piętrze” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

Zdrowych i pogodnych Świąt!

pracownicy Biblioteki Pedagogicznej