środa, 22 listopad 2017, Imieniny: Cecylii, Marka, Maura

Letni spływ Bukową z KŻ „ZEFIR” - 2017

W pierwszą niedzielę wakacji (02.07.2017 r.) kadra Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim uczestniczyła w szkoleniowo - rozpoznawczym spływie rzeką Bukowa na odcinku Łążek Garncarski - Kuziory.
Jeszcze w ubiegłym roku leśna rzeka Bukowa, stanowiąca południową granicę Lubelszczyzny, stała się miejscem sprawdzianów umiejętności wioślarskich w programie szkolenia KŻ „ZEFIR”. Z uwagi na niski stan wody, kolejna (3) wyprawa zorganizowana we współpracy z Bagiennym Bractwem Obserwatorów Terenowych z Janowa Lubelskiego, przebiegła w jej dolnym odcinku.
Dla organizatorów turystyki niski stan wody jest problemem. Główną przyczyną jest mały spływ wody do Kotliny Sandomierskiej z sąsiedniego Roztocza - zbudowanego na spękanym, przepuszczalnym podłożu wieku kredowego. Wpływ mają też stawy hodowli ryb pobierające wodę z terenu zlewni Bukowej - z których duża część wody odparowuje a nie płynie dalej. To w efekcie powoduje skrócenie sezonu i zmianę trasy spływów. A jeszcze niedawno wodne wyprawy zaczynano w Momotach Górnych a nawet przy mostku w Szewcach.
Pomimo tego znawców przyrody Bukowa zachwyca swoją urodą i dzikością.  Osuwiska brzegów, zwalone w poprzek rzeki pnie drzew, płycizny i głębie,  przemiennie powolny i wartki nurt - powodują, że jazda jest dynamiczna. Od kajakarza rzeka wymaga podzielnej uwagi, szybkich decyzji i błyskawicznych reakcji. Oprócz umiejętności wiosłowania nie bez znaczenia jest też przygotowanie kondycyjne. Wprawny kajakarz zdecydowanie pokonuje trasę i ma czas na obserwację przyrody.

A więc warto tam pojechać i zobaczyć tą perłę Ziemi Janowskiej.

Antoni Sydor - Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim
Janów Lubelski, 21.07.2017 r.

Foto: Anna Placha, Krzysztof Zbiżek