piątek, 24 październik 2014, Imieniny: Marcina, Rafała, Arety

Kolędnicy w Przedszkolu Tęczowym

Dnia 17 grudnia 2013r. Przedszkole Tęczowe odwiedzili zacni goście. Były to babcie i dziadkowie z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z rejonu janowskiego z przedstawieniem „Kolędnicy” pod kierunkiem Pani Lucyny Szabłowskiej.

Inicjatorem tego działania  była Pani Zofia Widz. Było to już drugie spotkanie dzieci z aktywnymi przedstawicielami emerytów.  Jako pierwsze odwiedziły nasze Przedszkole SUPERBABCIE z Lublina. Starsze dzieci od razu wiedziały jak nazwać gości. Piętnastoosobowy zespół aktorów, w ciekawych strojach, z tradycyjnymi instrumentami muzycznymi i rekwizytami, przedstawił dzieciom staropolski zwyczaj kolędowania.

Dzieci dowiedziały się, że przebierańcy niegdyś byli z niecierpliwością oczekiwani w każdym domu na wsi, ponieważ ich pojawienie się zapewniało gospodarzom urodzaj oraz pomyślność w nadchodzącym roku. Dlatego kolędnicy nie omijali żadnego domu podczas swej wędrówki, która była dla wszystkich wesołą zabawą. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem chłonęły każde słowo i gest występujących. Ogromną radość wzbudziła postać niesfornej kozy, diabełka i niedźwiedzia.

Ponadto była tam babcia, aniołki, kominiarz, gospodyni, muzykanci, pastuszkowie, Żydek i Gwiazdor. Aktorzy zostali nagrodzeni za swój występ gromkimi brawami i obdarowani w podziękowaniu ręcznie robionymi kartkami z życzeniami świątecznymi. Po tym, zaoferowanym przez Dyrektora ZOSiP  Pana Zbigniewa Flisa autobusem szkolnym, artyści pojechali odwiedzić dzieci w pozostałych dwóch przedszkolach. Odwiedziny „Kolędników” były miłym i ciekawym akcentem w ciągu całego dnia pobytu w przedszkolu. Dziękujemy im za ciekawą inicjatywę, aktywność i życzymy sukcesów w obranym kierunku.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości następne pokolenia przejmą tradycję kolędowania jako charakterystyczną dla naszego regionu.

H.P.

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.8 (4 głosy)