środa, 3 wrzesień 2014, Imieniny: Izabeli, Szymona, Erazmy

Firmy Komas i Ruukki tworzą firmę Fortaco – europejskiego lidera wśród producentów związanych z branżą inżynieryjną

Przedsiębiorstwa zarządzane przez CapMan (Capman) i Rautaruukki Corporation (Ruukki) zawarły porozumienie, którego przedmiotem jest połączenie jednostek firmy Komas i działu inżynierii firmy Ruukki w celu utworzenia nowej firmy poprzez transakcje na aktywach. Firma ta będzie nosić nazwę Fortaco i stanie się największym europejskim producentem kontraktowym w branży inżynierii mechanicznej.

Przewiduje się, że w 2012 roku firma Fortaco osiągnie obroty (pro forma) rzędu ok. 270 milionów euro i będzie zatrudniać ok. 2600 pracowników. Nowa firma zostanie utworzona poprzez połączenie kompatybilnych i uzupełniających się jednostek firm Ruukki i Komas. Do klientów firmy Fortaco należą światowi liderzy wśród przedsiębiorstw OEM działających w branży inżynieryjnej, którzy zyskają na szerszej gamie produktów i usług. Głównymi produktami firmy są trwałe spawane i obrabiane części, gotowe do montażu kabiny operatora oraz w pełni zmontowane maszyny i sprzęt.

Obecny dyrektor generalny firmy Komas, Mika Kari, zostanie dyrektorem generalnym firmy Fortaco, a jej kadra zarządzająca będzie składała się z członków zarówno Ruukki, jak i Komas. Po zakończeniu tej operacji CapMan stanie się głównym udziałowcem firmy Fortaco jako właściciel 66,5% jej udziałów, a firma Ruukki zostanie właścicielem 19,0% jej akcji. Kompletny skład kadry zarządzającej i zarządu firmy Fortaco zostanie ogłoszony po zakończeniu transakcji.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej transakcji. Umowa prowadzi do poszerzenia dostępnych zasobów know-how nowej firmy i zapewnia jej dostęp do zakładów produkcyjnych znajdujących się nie tylko na terenie Finlandii, ale i Europy Wschodniej. Fortaco zostanie największym w Europie producentem w branży inżynieryjnej, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze lepiej pomagać naszym klientom w różnych krajach” – powiedział Mika Kari, dyrektor generalny firmy Komas.

„Pierwotnie, inwestując w firmę Komas, naszym celem było stworzenie firmy zajmującej się produkcją kontraktową, mającej pozycję lidera w branży inżynierii mechanicznej oraz zdolnej do rozwijania się razem z jej klientami. Transakcja ta pozwala nam na utworzenie wysoce konkurencyjnej firmy posiadającej zaawansowane technologicznie zakłady produkcyjne w Finlandii, Polsce, Estonii, Włoszech i na Słowacji. Dzięki temu możemy oferować elastyczne usługi dobrej jakości zarówno klientom z krajów nordyckich, jak i z kontynentalnej Europy” – powiedział Jan Mattlin, przedstawiciel CapMan Buyout.

„To naturalny krok naprzód w branży, w której od producentów kontraktowych wymaga się efektywności, konkretnego know-how i obecności na rynkach międzynarodowych. Fortaco stanie się największą firmą w swojej branży, a oprócz tego będzie mieć rozległą wiedzę związaną z projektowaniem i produkcją” – powiedział Marko Somerma, wiceprezes wykonawczy, Ruukki Engineering & CSO Rautaruukki Corporation.

Firma Komas przekaże Fortaco swoje jednostki w następujących miejscowościach: Janów Lubelski (Polska), Narva (Estonia) oraz Sastamala, Kurikka, Parkano, i Härmä (Finlandia). Pracownicy wymienionych powyżej jednostek zostaną przeniesieni do Fortaco jako starsi pracownicy. Jednostki firmy Komas w Jyväskylä nie staną się częścią Fortaco i będą kontynuować swoją działalność jako niezależnie funkcjonująca firma należąca do Komas. Do nowej firmy zostaną przeniesione jednostki Ruukki Engineering w Jászberény (Węgry), Wrocławiu (Polska) i Holíč (Słowacja) oraz Kurikka, Sepänkylä i Kalajoki (Finlandia).

Realizacja transakcji jest uzależniona od zgody władz ds. ochrony konkurencji. Jej zakończenie jest przewidywane na początek grudnia 2012 roku.
KOMAS GROUP
Ahventie 4
FI-02170 ESPOO
firstname.lastname@komas.fi
www.komas.fi

Informacje dodatkowe: Mika Kari, dyrektor generalny, Komas Group, tel. +358 40 531 97 58 Jan Mattlin, przedstawiciel CapMan Buyout, tel. +358 40 508 64 06
Konferencja dla dziennikarzy i analityków: Firmy Komas, Ruukki i CapMan zorganizują wspólną konferencję dla dziennikarzy i analityków, która rozpocznie się o godzinie 11.00 w Event Arena Bank, Unioninkatu 20 w Helsinkach (sala konferencyjna). Konferencja będzie prowadzona w języku fińskim.
Dodatkowe materiały są dostępne na stronie internetowej www.fortacogroup.com

Komas (www.komas.fi) Komas to dostawca systemów dla branży inżynieryjnej. Firma świadczy usługi związane z obróbką, montażem, hydrauliką i logistyką. Ośrodki firmy znajdują się w sześciu gminach w Finlandii, a jej fabryki – w Polsce i Estonii. Komas Group zatrudnia ok. 1500 pracowników, a jej obroty w 2011 roku wyniosły 124 miliony euro.
Rautaruukki (www.ruukki.com) Ruukki zapewnia swoim klientom energooszczędne rozwiązania stalowe poprawiające jakość życia, pracy i podróżowania. Firma Ruukki działa w 30 krajach i zatrudnia ok. 11 800 osób. Jej dochody ze sprzedaży netto wyniosły w 2011 roku 2,8 miliarda euro. Udziały firmy notowane są na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki (Rautaruukki Oyj: RTRKS).

CapMan (www.capman.com) CapMan jest jednym z liderów w krajach nordyckich i Rosji wśród firm zajmujących się kapitałem prywatnym – zarządza aktywami o wartości 3,0 miliardów euro. W skład CapMan wchodzą cztery najważniejsze spółki inwestycyjne – CapMan Buyout, CapMan Russia, CapMan Public Market i CapMan Real Estate – a każda z nich posiada odrębną kadrę i fundusze. Łącznie CapMan zatrudnia ok. 110 osób w Helsinkach, Sztokholmie, Oslo, Moskwie i Luksemburgu. Firma CapMan została założona w 1989 roku, a od 2001 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Helsinkach.

Notatka prasowa Komas, 17 października 2012 r., godz. 9.00 czasu wschodnioeuropejskiego

Twoja ocena: Brak Średnia: 2.6 (9 głosów)