środa, 22 listopad 2017, Imieniny: Cecylii, Marka, Maura

Być może warto w wędrówkę dźwięków udać się... To już VII Festiwal Muzyki Tradycyjnej

Jest taki dźwięk, taki szelest budzącego się dnia, a w nim ten ułamek chwili, ten ulotny czas, gdy nad Ziemią Janowską unosi się tradycji i kultury mgła. Jest taki szmer, zapach zielonych traw, blask czerwcowych dni i muzyki świat… Być może właśnie tu, obok nas żyje jakże odległy tamten świat… Być może warto jest w wędrówkę dźwięków udać się… na Rozstajne Drogi, aby być jednym z uczestników VII Festiwalu Muzyki Tradycyjnej.

Już po raz siódmy rozbrzmi muzyka twórców ludowych, tym razem spotkamy się w od 28 czerwca do 2 lipca. Bogaty program artystyczny przygotowany przez organizatorów Festiwalu, czyli przez Krzysztofa i Zbigniewa Butrynów -Szkołę Suki Biłgorajskiej z Janowa Lubelskiego, Fundacje Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, Fundacje Stara Droga.

Festiwal to edukacyjno-artystyczne wydarzenie, którego celem jest poznawanie i kultywowanie zanikających tradycji muzycznych oraz promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Janowskiej i Roztocza Zachodniego. Jak zaznaczają organizatorzy: „Ziemia Janowska łączy na swoim obszarze to co zaliczamy do najpiękniejszych na Lubelszczyźnie – Roztocze, a dokładnie jego zachodnią część nazywaną Gorajskim i Lasy Janowskie, stanowiące fragment Puszczy Solskiej. Muzyka ludowa tego zakątka Polski, w którym przenikały się różnorodne tradycje (polska, ukraińska, tatarska, żydowska, wołoska) jest przez etnomuzykologów uznawana za jedną z najciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie”.

Jednym z interesujących punktu Festiwalu są warsztaty „Mistrz – uczeń”. Ponadto w ramach festiwalu odbywają się spotkania, projekcie filmowe, warsztaty rękodzielnicze, zajęcia dla dzieci, przedstawienia teatralne, koncerty oraz potańcówki. Na Festiwalu do tańca i posłuchu zagrają: Stanisław Głaz i Bonisław Rawski, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Robocza z Roztocza, Kapela Butrynów, Jan Jaworski i Zdzisław Nieściur, Kapela Bornego z Podzamcza, Kapela ze Zdziłowic.

Poniżej przedstawiamy Państwu Program Festiwalu, który jak zaznaczają organizatorzy może ulec zmianie.

Dorota Kozdra

28 -30 czerwca
Godziszów Trzeci
/ ściana obok Kościoła i Gminnego Centrum Kultury i Promocji