sobota, 24 czerwiec 2017, Imieniny: Jana, Danuty, Janiny

Arboretum- nie umknie naszym oczom

Trwają prace w arboretum leśnym powstającym w sąsiedztwie Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”. Przypomnijmy, że w ubiegłych latach przeprowadzono prace przygotowawcze, które polegały na ogrodzeniu terenu oraz wybudowaniu 3 połączonych ze sobą zbiorników wodnych. Warto zwrócić uwagę, że w celu ułatwienia poruszania się po arboretum stworzono wstępną sieć dróg i alejek. Jak zaznacza Henryk Rążewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski– arboretum ma docelowo zająć aż 42 ha.

W pierwotnej wersji zakładano, że oprócz roślin rodzimych będą to kolekcje drzew i krzewów gatunków obcych, którym towarzyszyć miały ciekawe byliny, w tym gatunki chronione. Na razie skupiliśmy się na stronie, gdzie mieści się Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Obecne prace jakie możemy zaobserwować dotyczącą nasadzenia krzewów i bylin. Ten etap odbywa się pod okiem Magdaleny Pyz – specjalistki od kształtowania terenów zieleni i Małgorzaty Szkutnik z Janowskiego nadleśnictwa.

Prace nad stworzeniem arboretum będą przebiegały etapami uwzględniając możliwości nasze oraz instytucji deklarujących współpracę. Jak podkreśla Nadleśniczy „ostatnio nawiązaliśmy kontakt z Ogrodem Botanicznym w Lublinie, od którego otrzymaliśmy zestaw ciekawych gatunków roślin – na dobry początek”.

W dalszej kolejności– dodaje Bartłomiej Kosiarski – Zastępca Nadleśniczego „planujemy wykonać docelową sieć alejek, z czasem będziemy także wyposażać arboretum w małą infrastrukturę, taką jak ławki, obiekty na wodzie, czy siłownię na wolnym powietrzu. Nowym pomysłem jest także powstanie strzelnicy, która jak myślę znajdzie zainteresowanie wśród turystów odwiedzających Ośrodek Edukacji Ekologicznej”.

Przebywając na terenie arboretum z pewnością naszym oczom nie umknie kolekcja krzewów  i kwiatów, które nadają klimat temu miejscu. Zaznaczmy, że dendrarium jest 32 tego typem obiektem w naszym kraju. Arboretum służyć ma przede wszystkim celom edukacyjnym i naukowym, ale ma być także atrakcją przyciągającą turystów i promującą walory przyrodnicze Lasów Janowskich. Pomimo tego, że teren jest monitorowany i patrolowany przez strażników zauważa się uszkodzenia krzewów, czy kwiatów. Czy jest to ludzka bezmyślność? Trudno powiedzieć, jednakże trzeba podkreślić, że arboretum ma służyć wszystkim i jak myślę naszą intencją jest, aby nie szkodzić „tej przyrodzie”.

„Człowiek idący pośród przyrody, pachnącej, kwitnącej, pełnej ptaków, życia czuje się dobrze, jest szczęśliwy, a może szczęśliwszy” – tym zaproszeniem kończy rozmowę Nadleśniczy Henryk Rążewski.

Tekst i foto: Dorota Kozdra